Reklama

Ładowanie...

Pamiętaj, że nic nie znaczysz

02.03.2010
Czyta się kilka minut
Po jednej stronie brud, biegające samopas dzieci i rodzice zamroczeni wódką; po drugiej państwo, które wyrywa dziecko z domu - oto znany z mediów kontekst przemocy domowej. Ale w tysiącach mieszkań obowiązuje inny model.
W

W kącie gabinetu stoi rulon z czterech płacht papieru. Dyrektor ośrodka interwencji kryzysowej rozwija go i odczytuje zapisane czarnym flamastrem słowa z planszy numer 1: "Debilka, szmata, psychol, suka, brzydula, zdzira, zero".

Słowa, w ramach psychoterapii, zapisały cztery młode kobiety. - Wyzwisko oznacza dehumanizację ofiary, jest sprawcy potrzebne - tłumaczy dyrektor. - Mężowie, konkubenci, ojcowie nie uderzą tak szybko w twarz Joli czy Kasi. A szmatę i zdzirę - owszem.

CZYTAJ TAKŻE: Ile państwa u państwa Kowalskich? - czy projekt nowej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy spowoduje, że będzie się odbierać rodzicom dzieci za klapsa? Co na temat projektu mówią politycy koalicji, opozycji, i działacze społeczni? >>

Ona w matni

Jola, 29 lat, drobna i delikatna, żadnej...

11099

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]