Reklama

Kobiety Feliksa

Kobiety Feliksa

02.03.2010
Czyta się kilka minut
Współtwórca sowieckiego aparatu terroru był w PRL-u patronem ulic i szkół. Jesienią 1989 r. spadł z cokołu na placu Bankowym w Warszawie. Okrutny, żelazny Feliks Dzierżyński. Mało kto wie, że wśród wielu przydomków nosił i taki: "Apollo".
Feliks Dzierżyński, 1916 r. / archiwum rodzinne Stefana i Witolda Lederów
W

W dużym, pachnącym żywicą (...) pokoju na piętrze było jasno i wesoło - wspominała Aldona, siostra twórcy CzeKa (Nadzwyczajnej Komisji do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem). - Szerokie drzwi prowadziły stąd na pięknie oszklony ganek. Tu Mama suszyła grzyby, owoce i jagody. Z tej oszklonej z trzech stron werandy wpatrywaliśmy się razem z Feliksem w otaczający nas świat". To wspomnienie Dzierżynowa, uroczego dworku koło Puszczy Nalibockiej, wybudowanego przez Edmunda Rufina Dzierżyńskiego dla licznej rodziny: żony i ośmiorga dzieci.

Ale nasz bohater urodził się w Oziembłowie - hucznie. Matka, w zaawansowanej ciąży, podczas prac domowych 10 września 1877 r. spadła ze schodów. Poturbowana przeleżała do drugiego dnia, gdy nastąpił poród. Na świat przyszedł chłopiec, zdrowy. Na pamiątkę wydarzenia otrzymał imię Feliks, szczęśliwy. Nomen omen.

...

20041

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]