Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 08/2004
Data wydania:
22.02.2004
Numer wydania:
08
Rok wydania:
2004
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Na skróty
75. urodziny obchodziła znakomita skrzypaczka Wanda Wiłkomirska. Kazimierz Kutz skończył 75 lat. W Teatrze Śląskim w Katowicach odbył się przegląd…
Obraz tygodnia
Francuski parlament zakazał noszenia w szkołach publicznych symboli "ostentacyjnie manifestujących" przynależność do jakiejś religii - a więc np. muzułmańskich…
Komentarze
Prokuratura czasu przemian
Krzysztof Burnetko
Trudno dowieść że - jak chcą niektórzy obserwatorzy oraz dziennik Trybuna - to drastyczny spadek notowań rządzącej partii sprawił, iż prokuratura energiczniej…
Możliwe, ale niedozwolone
S. Barbara Chyrowicz SSpS
Temperatura dyskusji podnosi się i opada, zależnie od doniesień embriologów i genetyków o postępach w technice klonowania człowieka. O ile ich opinie zmieniają…
Mur w Izraelu, mur w Belfaście
Wojciech Pięciak
Fotografie 920. Izraelczyków, którzy stracili życie głównie w zamachach terrorystycznych po rozpoczęciu palestyńskiej intifady, poniosą uczestnicy demonstracji…
Rokita Piskorskim podszyty
Andrzej Brzeziecki
Gdy rządy AWS pogrążały się w chaosie, rosło poparcie dla SLD. Teraz rządy tej partii sięgają dna - poparcie rośnie Platformie Obywatelskiej. To przestroga dla…
Czytania
Bogini - królowa niebios
Elżbieta Adamiak
Występujący w obronie kultu Jahwe Jeremiasz napotkał na silny opór jednej grupy społecznej - kobiet. Wiele wskazuje, że pełniły one funkcje kultyczne w…
Przykazanie Niepoprawnego Optymisty
Paweł Kozacki OP
W czasach, gdy świat był czarno-biały, dzielony na “my" i “oni", nuciłem słowa piosenki Kaczmarskiego: “Każdy wyrok Twój przyjmę twardy, przed mocą…
Kraj i świat
Wirusowy miecz Damoklesa
Jacek Kubiak
Choć azjatycka ptasia grypa może zagrozić ludzkości, nie będziemy wobec niej tak bezbronni, jak nasi przodkowie wobec epidemii hiszpanki w 1918 roku. Ale czy…
Wybierzmy przeciętność
Piotr T. Milewski z Nowego Jorku
John Kerry, lider zmagań o wyborczą nominację Partii Demokratycznej, ma szanse w prezydenckiej rozgrywce zagrozić samemu George’owi Bushowi. Błyskotliwy…
I tylko uczciwości żal
Jan Jędrzejewski
Czy Brytyjczycy zapomną rządowi manipulowanie dostępem do informacji i przedkładanie dążenia do osiągnięcia doraźnych celów politycznych nad wierność głoszonym…
Pamięć i prawda
Józefa Hennelowa
W przeddzień rocznicy Okrągłego Stołu ukazała się w Katolickiej Agencji Informacyjnej obszerna wypowiedź księdza biskupa łowickiego Alojzego Orszulika. Chcę…
Kto zamącił w brudnej wodzie
Krzysztof Burnetko
Handel bronią i sprzętem dla wojska to grząski grunt. Trzeba po nim stąpać ostrożnie. Tymczasem z Polski wkroczyła tam grupa - o nie ustalonej liczebności -…
Pytania bez odpowiedzi
Andrzej Brzeziecki
Zadziwiające, że tak mało wiedząc o Ryszardzie Kuklińskim, jesteśmy gotowi wystawiać mu tak jednoznaczne oceny. Pogląd na działalność pułkownika Kuklińskiego…
Dwanaście segregatorów Gabrieli Lesser
Tomasz Potkaj
Pod koniec lutego przed sądem w Hamburgu rozpocznie się precedensowy proces: Związek Wypędzonych i jego przewodnicząca pozwali niemiecką dziennikarkę,…
Wiara
Paradoks krzyża
Marek Zając
Należy popierać wszelki autentyczny postęp w dziedzinie inżynierii genetycznej, ale pod warunkiem, że nauka szanować będzie zawsze prawa i godność człowieka od…
Religijny striptiz
Piotr Kłodkowski
Po kilku miesiącach debaty we Francji uchwalono ustawę zakazującą noszenia w szkołach publicznych “znaków i ubiorów, które ostentacyjnie wskazują przynależność…
Sprzeciw Kościołów Francji
Józef Majewski
Wprowadzenie nad Sekwaną zakazu noszenia ostentacyjnych symboli religijnych w szkołach publicznych od początku spotykało się ze sprzeciwem Kościołów:…
Trzy wiary Abrahama
O. Stanisław Obirek SJ
Ta książka to jeszcze jedno potwierdzenie, jak wiele wykładowca może się nauczyć od studentów. Oto co pisze na temat pomysłu na swoją książkę: “Przez…
Tak się broni Republika
Roman Graczyk
W obyczajach parlamentarnych Francji to rzadkość: tę samą ustawę poparła - obok partii rządzącej - także największa formacja opozycyjna. W miniony wtorek…
Kultura
Pięknie przegrani
Robert Ziębiński
Co ma większe znaczenie: Czerwona książeczka Mao czy dobry seks i wino? Czemu się oddać: cielesności czy ideologii? Film Bertolucciego zadaje te pytania, ale…
Kraków wczorajszy, czyli nauki z przeszłości
To było jedno z bardziej bulwersujących wydarzeń w Krakowie przed stu laty. Oto w 1908 roku przy Rynku Głównym, w sąsiedztwie kościoła Mariackiego, w miejsce…
Gwałt na Brittenie
Tomasz Cyz
Opery Benjamina Brittena rzadko goszczą na polskich scenach. Przed kilku laty poznańska publiczność mogła oglądać ciekawą inscenizację “Śmierci w Wenecji…
Stary niedźwiedź
Anita Piotrowska
Berliński festiwal liczy sobie zaledwie 54 wiosny, ale ostatnio bardzo się zestarzał. Narzekania na zły gust i tendencyjną selekcję były w tym roku tak…
Malarz szczęśliwy
Bogusław Deptuła
O Eugeniuszu Zaku pisali nasi najlepsi międzywojenni krytycy, Stefania Zahorska i Mieczyław Wallis. Malarz odniósł sukces komercyjny, miał kochającą żonę i…
Przesłanie pana Kanta
Jacek Filek
W niedzielę o jedenastej umarł Kant. Pogrzeb 28 lutego, o drugiej po południu. Nie miał żadnej wprawy w chorowaniu. Toteż kiedy w osiemdziesiątym roku życia po…
O Platonie
Leszek Kołakowski
Cała filozofia europejska to są przypisy do Platona, powiadał anglo-amerykański filozof Whitehead, sam mający reputację platonika. W rzeczy samej, gdy…
Sergei Rachmaninov: "Piano Concertos Nos. 1 & 2"
Tomasz Cyz
Krystian Zimerman nagrywa niesłychanie rzadko. Na poprzedniej, zrealizowanej przed kilku laty płycie, znalazły się wzorcowo wykonane koncerty fortepianowe…
György Ligeti: "The Ligeti Project IV"
Adam Wiedemann
Ten to ma szczęście. Co chwila okrągła rocznica, a w ślad za nią okolicznościowa seria renomowanej wytwórni. Pięć lat temu świętowaliśmy z Sony Classical,…
Miroslav Vitous: "Universal Syncopations"
Janusz Drzewucki
Skład, w jakim nagrano tę płytę, robi równie mocne wrażenie, jak nie przymierzając skład Realu Madryt. Grają tu najlepsi z najlepszych: Chick Corea na…
Mihály Dresch, Archie Shepp: "Hungarian bebop"
Łukasz Tischner
Wydawałoby się, że trudno o bardziej egzotyczne spotkanie: oto weteran “czarnej" awangardy - Archie Shepp spotyka się z zespołem eksplorującym muzykę…
Leszek Możdżer: "Solo in Ukraine"
Bogdan Chmura
Niezwykle ciekawa płyta, która w pełni ilustruje potencjał możliwości Leszka Możdżera. Album zawiera materiał utrwalony na dwóch koncertach w kijowskiej…
Wojciech Majewski Quintet: "Zamyślenie"
Michał Okoński
“Miłości moja, gdzież są, dokąd idą / Błysk ręki, linia biegu, szelest grud / Nie z żalu pytam, ale z zamyślenia" - wiersz Miłosza “Spotkanie", a…
Jan Paweł II po śmierci Ireny Sławińskiej
Rektor KUL poinformował mnie o śmierci Pani Profesor Ireny Sławińskiej. Wiadomość tę przyjąłem z bólem, bo wiem, jak wiele traci w jej osobie Uniwersytet…
Bruce Springsteen: "The Essential Bruce Springsteen"
Robert Kasprzycki
Podsumowanie 30 lat kariery muzycznej na trzech płytach to niemal “mission impossible", jednak “The Essential Bruce Springsteen" wychodzi z niej…
"Nie znoszę, żeby było nudno"
Jeśli komunizm trwał w Polsce tyle lat i podlegało mu tyle tysięcy czy milionów ludzi, to przecież nie można powiedzieć, że ci, którzy byli w to wplatani, są…
Jerzy Ficowski: Wiersze
List do Paraego
Felietony
To oni mają rację
Józefa Hennelowa
Oni, rodzice w małych miejscowościach Polski. Rodzice, których urzędnicza mądrość zawiadamia w pewnym momencie z wyższością, że szkoła, do której chodziły ich…
Rosja demokratyczna czy paternalistyczna
Marcin Król
Interesujący film Aleksandra Sokurowa Rosyjska Arka skłania do dwóch refleksji. Pierwsza jest w zasadzie mało ważna, ale ukazuje dobrze, jaki jest poziom…
"Pióro"
Czesław Miłosz
1938 to nie był dobry rok na zakładanie pisma poetyckiego, ale zrobił to poeta, Józef Czechowicz, i wypada powiedzieć parę słów o nim. Wczesne lata 30. były…
Ubożejemy
Andrzej Dobosz
28 i 29 czerwca 2001 we właśnie otwartej w Paryżu filii domu aukcyjnego Sotheby’s sprzedano część biblioteki belgijskiego bibliofila. Charles Hayoit (1901-1984…
Zdumienie, hasło, rejs
Ewa Szumańska
Już myślałam, że ten Sejm niczym mnie nie zaskoczy. Wszystko przecież już było: blokady, awantury, zalew chamstwa, okupacja i wynoszenie z sali, wypadki po…
Przegląd prasy
Europa Środkowa: mit albo wyzwanie
Czy istnieje coś takiego jak Europa Środkowa? Pytanie to było swego czasu - po ogłoszeniu przez czeskiego pisarza Milana Kunderę słynnego eseju “Zachód porwany…
Tygodnik Czytelników
Zdaniem szefostwa
Od kilku tygodni na łamach “TP" toczy się dyskusja o polskich służbach specjalnych (nr 49/03, 5 i 6/04). Chciałbym przypomnieć, że służby działają na…
O zapominaniu uraz
Opowiedział mi to zdarzenie prowincjał kapucynów krakowskich, ojciec Ernest Władysław Łanucha, wielki miłośnik filozofii. W którymś z miesięcy 1957 r. złożyli…
Różnica skali
Piotr Milewski w tekście “Szaleństwo i metoda" (“TP" nr 4/04) opisał przemysł mięsny w USA. Opisana sytuacja dotyczy też Polski. Produkcja mięsa jest…
Podziemne życie
Ostatnio spędziłem kilka dni w Krakowie. Nie tylko spacerowałem po ulicach Starego Miasta, ale odkryłem drugie oblicze miasta: podziemia Śródmieścia. Prawie…
"Nauka, historia, kapitalizm"
W artykule o Wydawnictwie Naukowym PWN (“Nauka, historia, kapitalizm", dodatek książkowy w “TP" nr 4/04) Jan Strzałka napisał, że red. Bartłomiej…
Pomoc dla Wiktorii
Wiktoria Owczarczyk ma 14 miesięcy. Z powodu zarośnięcia dróg żółciowych choruje na marskość wątroby. Jej życie może uratować tylko przeszczep tego organu.…