Reklama

Ładowanie...

Miroslav Vitous: "Universal Syncopations"

22.02.2004
Czyta się kilka minut
Skład, w jakim nagrano tę płytę, robi równie mocne wrażenie, jak nie przymierzając skład Realu Madryt. Grają tu najlepsi z najlepszych: Chick Corea na fortepianie, na saksofonie Jan Garbarek, John McLaughlin na gitarze, na perkusji Jack DeJohnette. Zabawne, ale najmniej utytułowanym w tym gronie wydaje się być lider zespołu, pod którego okiem album “Universal Syncopations" nagrano - mianowicie Miroslav Vitous, kontrabasista.
P

Przypomnijmy zatem, że urodzony w 1947 r. w Pradze muzyk od roku 1966 zarabia na chleb w Ameryce, dokąd wyemigrował z równie utalentowanym czeskim pianistą, Janem Hammerem na studia w Berklee College of Music w Bostonie. W roku 1970, wraz z Joe Zawinulem i Waynem Shorterem, założył jazz-rockową supergrupę Weather Report i zagrał na jej czterech pierwszych płytach. Występował z Milesem Davisem i Stanem Getzem, z Charliem Mariano i Joe Hendersonem. Później z Coreą i perkusistą Royem Haynesem utworzył akustyczne Trio Music. Od lat wydaje płyty podpisane własnym nazwiskiem, realizowane głównie dla monachijskiej wytwórni ECM.

Najnowszy album został zrealizowany wczesną wiosną 2003 roku. Charakterystyczne dla ECM brzmienie - refleksyjne, a przy tym chłodne i przejrzyste - smakujemy od pierwszego do ostatniego utworu, od “Bamboo Forest" do “Brazil Waves". Co istotne...

1577

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]