Reklama

Ładowanie...

Ubożejemy

22.02.2004
Czyta się kilka minut
28 i 29 czerwca 2001 we właśnie otwartej w Paryżu filii domu aukcyjnego Sotheby’s sprzedano część biblioteki belgijskiego bibliofila. Charles Hayoit (1901-1984), był założycielem wielkich zakładów włókienniczych, a ponadto przez ćwierć wieku szefem koncernu Retrofina. Jego zdrowie wymagało, by każdego roku urlop spędzał w Szwajcarii. Tej samej nocy, gdy ruszał wagonem sypialnym do Zurichu, z Brukseli wyjeżdżał tam Rolls Royce wyładowany książkami, z którymi zwykł obcować w wolnych chwilach.
C

Cenił autorów klasycznych, czytając ich z reguły w pierwszych wydaniach. Jako kolekcjoner przywiązywał też wagę do opraw. Tak więc pewne tytuły Racine’a, którego miał w komplecie, a także Balzaca powtarzały się w jego zbiorze, bo miał okazję nabyć egzemplarz, który jako przedmiot wydawał się być większej doskonałości od już posiadanego. Sprzedaż całej kolekcji, uważana za jeden z największych sukcesów tamtego roku, przyniosła 26 milionów 245 tysięcy ówczesnych franków francuskich, czyli nieco ponad 3 miliony 800 tysięcy euro.

Z ośmiuset pozycji najcenniejszy okazał się rękopis Flauberta, sprzedany za 381 tysięcy euro. 96 dwustronnie zapisanych kart w formacie 320 na 205 milimetrów, czyli o pół centymetra węższych i dwa i pół dłuższych niż dzisiejsza strona maszynopisu. Rękopis powstał około roku 1840, a przed 25 października 1842, gdy autor ukończył 21 lat....

3984

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]