Reklama

Ładowanie...

Podziemne życie

Podziemne życie

22.02.2004
Czyta się kilka minut
Ostatnio spędziłem kilka dni w Krakowie. Nie tylko spacerowałem po ulicach Starego Miasta, ale odkryłem drugie oblicze miasta: podziemia Śródmieścia. Prawie pod każdym domem są rozbudowane piwnice, często przekształcone w restauracje, kawiarnie, puby. Urządzone z gustem (czasami w określonym stylu, jak np. kawiarnia “Maska" w Starym Teatrze), są miejscem, gdzie toczy się podziemne życie. Poza piwnicami są chyba jeszcze w Krakowie ciekawe podziemia kościołów, pałaców (łącznie z zamkiem na Wawelu), uniwersytetu, hoteli, gmachów użyteczności publicznej. Usiłowałem kupić przewodnik po piwnicach krakowskich. Bezskutecznie - nie istnieje. A przecież zilustrowany dobrymi zdjęciami przewodnik byłby sukcesem wydawniczym wśród dostępnych Cracoviana. Proponuję, aby któryś z wydawców zrealizował projekt napisania przewodnika, zawierającego opis historyczny miejsca, zdjęcia jego aktualnego stanu oraz użytkowników. Kraków piwnic i podziemi jest równie ciekawy i tajemniczy, co Kraków Rynku, Sukiennic, Wawelu czy Grodzkiej.
J

JÓZEF J. BUJARSKI (Illinois, USA)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]