Paradoks krzyża

Należy popierać wszelki autentyczny postęp w dziedzinie inżynierii genetycznej, ale pod warunkiem, że nauka szanować będzie zawsze prawa i godność człowieka od chwili jego poczęcia - napisał Jan Paweł II w orędziu na tegoroczny Dzień Chorego.

22.02.2004

Czyta się kilka minut

Inżynieria genetyczna: to popularne ostatnio pojęcie “ma wskazywać na niezwykłe możliwości oddziaływania na same źródła życia, jakie otwiera przed nami współczesna nauka" - stwierdził Papież. Tymczasem życie jest “darem Boga, nad którym powierzono nam pieczę. (...) Nikt bowiem nie może rościć sobie prawa do niszczenia ludzkiego życia albo bezkarnego manipulowania nim". Dziękując duszpasterzom służby zdrowia i wszystkim zaangażowanym w pomoc i leczenie chorych, Jan Paweł II wymienił “tych, którzy zajmują się produkcją leków dostępnych także dla osób mniej zamożnych" - warto dodać, że ostatnio kard. Paul Joseph Cordes z Kurii Rzymskiej skrytykował międzynarodowe koncerny farmaceutyczne, oskarżając je o zawyżanie cen leków, przede wszystkim hamujących rozwój AIDS.

Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego w datowanym na 13 maja 1992 r. - 75. rocznicę objawień fatimskich i 11. rocznicę zamachu na jego życie - liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia, kard. Fiorenzo Angeliniego. Obchody wyznaczono na 11 lutego, święto Matki Bożej z Lourdes. W 1993 r. w tym pirenejskim sanktuarium po raz pierwszy zorganizowano centralne uroczystości, które co roku odbywają się w innym sanktuarium maryjnym świata. Okolicznościowe orędzie odczytuje na miejscu papieski wysłannik, przewodniczący wspomnianej Rady (od stycznia 1997 r. kieruje nią Meksykanin, kard. Javier Lozano Barragán).

W tym roku centralne uroczystości powróciły do Lourdes, gdzie w grocie Massabielle dokonują się liczne nawrócenia i cudowne uzdrowienia (Maryja objawiła się tam 11 lutego 1858 r.). Papież wyjaśnia w orędziu, że wybór znów padł na to sanktuarium, ponieważ “w 2004 r. przypada 150. rocznica ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu" (8 grudnia 1854 r., w bulli “Ineffabilis Deus" bł. Piusa IX). “W Lourdes Maryja w tamtejszym dialekcie powiedziała o sobie: »Jestem Niepokalane Poczęcie«. Czyż Maryja nie chciała wskazać w tych słowach także na więź łączącą Ją ze zdrowiem i życiem? - dodał Jan Paweł II. - (...) Jeśli Jezus jest źródłem życia, które zwycięża śmierć, to Maryja jest troskliwą Matką, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich dzieci, wyjednując dla nich zdrowie ducha i ciała". Papież zaznaczył, że “nawet wówczas, gdy [chorzy] nie otrzymują daru zdrowia fizycznego, mogą zawsze uzyskać inny, znacznie cenniejszy: nawrócenie serca, źródło pokoju i wewnętrznej radości. Ten dar przemienia ich życie, czyni ich apostołami Chrystusowego krzyża, który jest znakiem nadziei nawet w chwilach najtrudniejszych i najbardziej dotkliwych prób".

W orędziu Jan Paweł II rozważa sens i cel cierpienia: “Z paradoksu krzyża rodzi się odpowiedź na najbardziej niepokojące nas pytania. Chrystus cierpi za nas: bierze na siebie cierpienie wszystkich i je odkupia. Chrystus cierpi z nami, pozwalając nam dzielić z Nim nasze cierpienia. Cierpienie, przyjmowane z wiarą, staje się jakby bramą wprowadzającą w tajemnicę odkupieńczego cierpienia Chrystusa. Takie cierpienie nie odbiera już pokoju i szczęścia, bo opromienia je blask zmartwychwstania".

11 lutego podczas środowej audiencji generalnej Papież zapewnił wszystkich chorych, cierpiących i samotnych o swej duchowej bliskości. Spotkanie z watykańskiej Auli Pawła VI oglądało na telebimach ustawionych w sanktuarium w Lourdes 20 tys. pielgrzymów, głównie z Francji, Włoch i Hiszpanii. Mszę w tamtejszej bazylice Niepokalanego Poczęcia koncelebrował wspólnie z ponad 30 biskupami i 700 księżmi kard. Barragán. Tego samego dnia liturgii w bazylice watykańskiej przewodniczył wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, kard. Camillo Ruini. “Ojciec Święty jest ikoną oblicza Chrystusa cierpiącego, ale też miłosiernego, promieniującego pokojem, radością i pogodą" - powiedział w kazaniu.

Z okazji Dnia Chorego polscy biskupi odwiedzali szpitale, odprawiali też Msze w intencji cierpiących. Okolicznościowe listy pasterskie ogłosili m.in. biskup ełcki Jerzy Mazur i biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek. “O cierpieniu można mówić wiele, ale gdy idę w szpitalu od łóżka do łóżka chorego, przeżywam najlepsze rekolekcje kapłańskie" - przyznał w homilii bp Adam Śmigielski (na Mszę do sosnowieckiej katedry przybyły cztery tysiące wiernych). Podczas kazania w lubelskiej archikatedrze abp Józef Życiński zwrócił uwagę, że wkrótce Polska będzie musiała zająć stanowisko wobec regulacji prawnych, dotyczących wykorzystywania zarodków ludzkich oraz komórek macierzystych dla celów terapeutycznych. Tymczasem niektórzy z polskich konsultantów sugerują, że wolno zabijać zarodki, by potem móc ratować życie dorosłych. Jednak “cel nie uświęca środków, nie wolno zabijać embrionów ludzkich po to, by przyspieszyć postęp badań" - ostrzegał metropolita lubelski.

Prymas Polski odwiedził najmłodszych pacjentów Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tłumaczył dzieciom, że chorzy mają także własne powołanie: “Może Pan Bóg chce, żebym się czegoś nauczył? Może modlitwy, może cierpliwości, a może większego zaufania do Niego albo pokory, kiedy sam nie mogę sobie pomóc i muszę skorzystać z czyjejś pomocy?" Dziecięcy szpital (w Krakowie-Prokocimiu) odwiedził także bp Kazimierz Nycz. “Pan Jezus ma swoich pomocników, dzięki którym możecie wracać do zdrowia i sił. Dzieci kochane, wasi lekarze, pielęgniarki, ksiądz kapelan, rodzice to tacy dobrzy pomocnicy Pana Jezusa!". Przyznał, że trudno zrozumieć, dlaczego cierpienie dotyka ludzi, zwłaszcza dzieci. Namawiał jednak małych słuchaczy, aby brali przykład z Papieża, który kiedyś był wysportowany, a dziś musi dźwigać wiele cierpień: “Jest przy tym pogodny i nie rezygnuje z walki, aby być dla człowieka". Szpital w Prokocimiu wymaga remontu, dlatego też kard. Franciszek Macharski wezwał tuż przed Dniem Chorego do zbiórki pieniędzy na ten cel. Renowacja placówki ma być pomnikiem ćwierćwiecza pontyfikatu Jana Pawła II (odwiedził szpital w 1991 r.). Z kolei wotum na ćwierćwiecze posługi biskupiej kard. Macharskiego to otwarte 11 lutego Regionalne Centrum Chorób Naczyń w krakowskim szpitalu zakonu bonifratrów.

Jak pielęgnować osobę obłożnie chorą i jak jej pomóc duchowo? - takie szkolenie organizuje 21 lutego Ośrodek Hospicjum Domowe w Warszawie. W programie zajęć znalazły się: ABC pomocy psychologicznej, a także wykład i ćwiczenia dotyczące pielęgnacji ciężko chorych. Będzie można też zobaczyć nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny i zapoznać się z pracą hospicjum domowego. Szkolenie odbędzie się w godzinach 10-14 przy kościele Chrystusa Króla, ul. Tykocińska 27/35 w Warszawie. Zgłoszenia telefoniczne: (0-22) 679-67-00; 679-68-48; 679-68-85.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Były dziennikarz, publicysta i felietonista „Tygodnika Powszechnego”, gdzie zdobywał pierwsze dziennikarskie szlify i pracował w latach 2000-2007 (od 2005 r. jako kierownik działu Wiara). Znawca tematyki kościelnej, autor książek i ekspert ds. mediów. Od roku… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2004