Kronika religijna

Stolica Apostolska
 • Postacie ewangelizatorów Słowian - św. Cyryla i Metodego - przypomniał Jan Paweł II przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański". Dzień wcześniej Kościół obchodził wspomnienie obu patronów Europy. “Ewangelizując kraje Europy Środkowej i Wschodniej przyczynili się do tego, by Europa chrześcijańska mogła oddychać oboma płucami, zarówno zachodnim, jak i wschodnim" - powiedział Papież. Przypomniał, że kraje, gdzie apostołowie Słowian prowadzili działalność, zaangażowane są w proces politycznej integracji kontynentu. “Chrześcijaństwo stało się dla nich niespotykaną siłą jedności" - powiedział Jan Paweł II.
 • “Ziemia Święta potrzebuje pojednania, przebaczenia, a nie zemsty; mostów, a nie murów" - powiedział Jan Paweł II podczas audiencji dla premiera Autonomii Palestyńskiej Ahmeda Korei (12 lutego). “Choć nie brakuje znaków nadziei, niestety smutna sytuacja w Ziemi Świętej jest przyczyną cierpień wszystkich. Nikt nie może ulec pokusie zniechęcenia ani tym bardziej nienawiści czy odwetu" - stwierdził w krótkim przemówieniu Jan Paweł II. Zdaniem Papieża wszyscy przywódcy regionu powinni podążać “drogą dialogu i negocjacji, prowadzącą do trwałego pokoju".
 • Jan Paweł II przyjął szefa dyplomacji Iranu Kamala Kharraziego. Okazją była 50. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Watykanem a Teheranem.
 • Nienawiść, pogarda dla innych, przemoc, niepohamowany nacjonalizm nie przynoszą nic poza łzami i krwią - powiedział Jan Paweł II podczas Mszy żałobnej za kard. Opilio Rossiego. Były nuncjusz apostolski w Austrii, a następnie przewodniczący Papieskiej Rady Świeckich zmarł w Rzymie w wieku 93 lat. Papież przypomniał życiorys zmarłego, w tym lata spędzone w czasie II wojny światowej w nuncjaturze w Berline. “W czasie dramatycznych chwil II wojny światowej ks. Rossi, wówczas audytor papieskiego poselstwa w Berlinie, wraz z nieodżałowanej pamięci nuncjuszem apostolskim arcybiskupem Orsenigo, wstawiał się za braćmi cierpiącymi, podnosząc ich na duchu i podsycając wiarę i chrześcijańską nadzieję" - powiedział Jan Paweł II.
 • “Eucharystia źródłem i szczytem życia i misji Kościoła" - taki temat będzie miało jedenaste zgromadzenie zwyczajne Synodu Biskupów. Odbędzie się ono w Watykanie w październiku 2005. Decyzję o wyborze tematu podjął Jan Paweł II. Od 11 lutego nowym sekretarzem generalnym Synodu Biskupów jest 53-letni Chorwat, abp Nikola Eterović. Zastąpił kard. Jana Schotte, który przeszedł na emeryturę.
 • Dotychczasowy arcybiskup Lublany w Słowenii, abp Franc Rodé, został nowym prefektem Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Zastąpił kard. Eduardo Martineza Somalo z Hiszpanii. Do chwili otrzymania w 1997 r. nominacji na arcybiskupa Lublany Franc Rodé pełnił funkcję sekretarza Papieskiej Rady ds. Kultury.

Kościół w świecie...

 • Amerykański Episkopat opublikował wybór dokumentów Magisterium na temat relacji między Kościołem i Żydami. Pretekstem publikacji “Biblia, Żydzi i śmierć Jezusa" jest debata wokół filmu Mela Gibsona “Pasja". Komentując wydanie książki, kard. William Keeler, odpowiedzialny za stosunki katolicko-żydowskie w Episkopacie USA, powiedział: “Doszukiwanie się kolektywnej winy narodu żydowskiego za śmierć Jezusa przez wiele wieków zaciemniało w umysłach wielu chrześcijan centralną prawdę, że to nasze grzechy są odpowiedzialne za Jego śmierć".
 • Prezydent Václav Klaus nie podpisał układu między Czechami a Stolicą Apostolską. Wcześniej ratyfikacji odmówił czeski parlament i tym samym umowa została odrzucona. W liście do arcybiskupa Pragi, kard. Miloslava Vlka, i premiera Vladimira špidli prezydent wyjaśnił, że “układ dałby Kościołowi katolickiemu uprzywilejowane miejsce, które mu nie przysługuje" (chodzi m.in. o zobowiązanie państwa do uregulowania kwestii własności kościelnych oraz gwarancje prawne dla nauczania religii w szkołach). Kościół nie odniósł się jeszcze do prezydenckiego listu, natomiast ostro skrytykował decyzję parlamentu. Zdaniem czeskich biskupów świadczy ona m.in. o stale funkcjonujących przesądach z okresu komunistycznego i wielkim braku dobrej woli.
 • Pogłębia się podział wśród anglikanów: abp Rowan Williams, honorowy zwierzchnik światowego anglikanizmu, zaoferował swoje poparcie dla nowo powstałej w Kościele episkopalnym (anglikańskim) w USA struktury kościelnej przeciwników konsekracji na biskupa jawnego homoseksualisty. Struktura ta tworzy “Kościół w Kościele" i jak do tej pory skupia 12 diecezji, do których należy 240 tys. wiernych. Podczas Synodu Generalnego Kościoła Anglii abp Williams powiedział, że “z życzliwością" śledzi debaty wokół powstania tej struktury. Tymczasem prymasi 12 anglikańskich prowincji z Południa, liczących ponad połowę z 78 mln wszystkich anglikanów na świecie, nie tylko poparli episkopalną mniejszość konserwatywną, ale i potępili liberalną większość, podkreślając, że wyparła się ona prawdziwej wiary.
 • 9 lutego zmarł w Ziemi Świętej arcykapłan Szalom Ben Amram (82 lata), duchowy zwierzchnik Samarytan. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na Górze Garizim w Autonomii Palestyńskiej. Na pogrzeb przybyli prawie wszyscy członkowie tej niewielkiej grupy etniczno-religijnej, powstałej w IV w. przed Chr., a dziś liczącej ok. 650 członków. Zgodnie ze zwyczajem starszyzna wybrała nowego arcykapłana, którym został Elazar Ben Zadak. Arcykapłan nie tylko jest duchowym przywódcą Samarytan, ale też sprawuje władzę sądowniczą w zakresie życia religijnego, etycznego i rodzinnego. Pomimo wielowiekowych prześladowań przez żydów, chrześcijan i muzułmanów, Samarytanie zdołali zachować swoją odrębność narodowo-religijną.

... i w Polsce

 • Senatorowie zagłosowali przeciw wnioskowi o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy legalizującej związki homoseksualne (10 lutego). Nad projektem będzie pracował specjalny zespół powołany przez dwie komisje senackie: Ustawodawstwa i Praworządności oraz Polityki Społecznej i Zdrowia. Nowe prawo zakłada, że dwie osoby tej samej płci “mogą zawrzeć rejestrowany związek partnerski" (art. 1). Partnerzy nie mieliby prawa wspólnie adoptować dzieci. Możliwe byłoby natomiast wspólne wychowywanie naturalnego dziecka jednego z nich lub też dziecka adoptowanego przez jednego z partnerów. Projekt ostro skrytykowali przedstawiciele Kościoła.
 • Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl otrzymał z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Nagrodę św. Wojciecha (13 lutego). Wyróżnienie przyznawane jest osobistościom, które przyczyniły się do “duchowo-kulturalnej integracji narodów Europy Środkowej i Wschodniej z ogólnoeuropejską wspólnotą narodów". Nagrodę ustanowiła w 1994 r. niemiecka Fundacja św. Wojciecha z Krefeld; wzorując się na wręczanej w Akwizgranie Europejskiej Nagrodzie Karola. Laureata wyłania międzynarodowy komitet, w którym zasiadają m.in. arcybiskupi Pragi i Gniezna, a także ambasadorowie Polski, Czech, Słowacji i Węgier w Niemczech. Polskę reprezentują: abp Henryk Muszyński, Władysław Bartoszewski i ambasador Andrzej Byrt. Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody są dwie postacie wyróżnione Medalem św. Jerzego: Tadeusz Mazowiecki i Václav Havel.
 • 20-lecie obchodzi Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. To jeden z trzech narodowych ośrodków misyjnych w Europie (dwa pozostałe są w Hiszpanii i Belgii). Przez dwie dekady w warszawskim Centrum przeszkolono 641 misjonarzy, w tym 51 świeckich. Ks. Romuald Szczodrowski, odpowiedzialny za formację świeckich, przyznał, że w Polsce maleje liczba księży i zakonnic, którzy chcą jechać na misje. Tygodniowo do ośrodka trafia ok. 50 podań od chętnych.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2004