Reklama

Ładowanie...

Przykazanie Niepoprawnego Optymisty

22.02.2004
Czyta się kilka minut
W czasach, gdy świat był czarno-biały, dzielony na “my" i “oni", nuciłem słowa piosenki Kaczmarskiego: “Każdy wyrok Twój przyjmę twardy, przed mocą Twoją się ukorzę, ale chroń mnie, Panie, od pogardy, od nienawiści strzeż mnie, Boże" i patrzyłem z wyższością na partyjniaków, ubeków i zomowców. Im dłużej żyłem, tym bardziej przekonywałem się, jak trudno dobrze czynić tym, którzy nienawidzą, błogosławić tych, którzy złorzeczą i modlić za tych, którzy oczerniają.
-

---ramka 323674|prawo|1---Miłość nieprzyjaciół zawsze mnie zachwycała. Tak jak łańcuchy Himalajów: porażająco piękne i zupełnie poza moim zasięgiem. Podobnie jak zaproszenie, by nadstawić drugi policzek albo dać rękę, gdy ktoś chce palec. Nie daję sobie rady z czynieniem dobra tym, których kocham. Wezwanie Jezusa, by miłować tych, którzy źle mi czynią, tym bardziej przekracza moje pojmowanie. Nie będę Ci pisał, jak przykroić wymagania do formatu, który pozwala je wypełnić. Nie będę też przytaczał chwalebnych przykładów tych, którym udało się przyjąć zaproszenie na drogę błogosławieństw. Napiszę tylko o tym, co mi się mieści w głowie: jak dziś oswajam to przykazanie, starając się nie stępić jego ostrza.

Słyszę w nim wyznanie miłości Boga do mnie, gdy sprawiam mu zawód moim osądzaniem, raniącymi słowami, złymi czynami albo zaniedbaniami. Umierający Jezus...

2429

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]