Ładowanie...
Kraków wczorajszy, czyli nauki z przeszłości

Podwójne łuki okien pierwszego piętra oplata rodzaj plastycznego fryzu, w którym powraca motyw insygniów boga Merkurego (to nawiązanie do handlowego przeznaczenia wnętrz), a okazałą attykę o płynnych liniach wieńczą... góralskie spinki. Tak na arenę dziejów polskiej architektury wkroczył Ludwik Wojtyczko (1874-1950), krakowski architekt i konserwator zabytków.
Dodajmy od razu, że jego projekt, dotyczący zresztą tylko fasad zaplanowanego wcześniej budynku, zwyciężył w konkursie zorganizowanym przez Towarzystwo Upiększania Miasta Krakowa. Kamienica Celestyna Czynciela - bo tak nazywał się właściciel posesji i zleceniodawca budowy - budziła jednak długo kontrowersje. Uważano ją za przykład złego smaku, wyrażano obawy, czy takie “czyncielówki" nie zniszczą krajobrazu polskich miast, a podczas II wojny światowej Niemcy uznali, że ekscentryczne zdobienia nie licują...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]