Reklama

Ładowanie...

Dwanaście segregatorów Gabrieli Lesser

22.02.2004
Czyta się kilka minut
Pod koniec lutego przed sądem w Hamburgu rozpocznie się precedensowy proces: Związek Wypędzonych i jego przewodnicząca pozwali niemiecką dziennikarkę, mieszkającą na stałe w Warszawie, która w publikowanych w Niemczech artykułach krytykowała ideę Centrum przeciw Wypędzeniom oraz destrukcyjny wpływ Eriki Steinbach na stosunki polsko-niemieckie.
G

Gabriela Lesser skrupulatnie zakłada teczki tematom, którymi zajmowała się dotychczas lub zamierza zająć w przyszłości. Układa je tematycznie i alfabetycznie: "bieda" obok "bogactwa", "Solidarność" obok "Samoobrony", Gierek obok Giertycha. Skrupulatność to nawyk z czasów studiów historycznych: "Dobre archiwum to alfa i omega pracy historyka i dziennikarza. Nie ma tu różnic" - mówi.

Szczególnie obszerny jest temat "wypędzenie": nie zmieścił się na półkach i stoi na podłodze w salonie jej warszawskiego mieszkania, w dwunastu grubych segregatorach.

W teczkach tych jest również dossier, poświęcone Związkowi Wypędzonych (Bund der Vertriebenen, BdV) i jego przewodniczącej Erice Steinbach, wraz z cytatami. Z powodu jednego z nich Gabriela Lesser pod koniec lutego stanie przed sądem w Hamburgu. I choć sąd jest niemiecki, sprawa dotyczy Polski. I to...

19174

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]