Reklama

Tak się broni Republika

22.02.2004
Czyta się kilka minut
W obyczajach parlamentarnych Francji to rzadkość: tę samą ustawę poparła - obok partii rządzącej - także największa formacja opozycyjna. W miniony wtorek ustawa o chustach została przyjęta w Zgromadzeniu Narodowym 494 głosami za, przy 36 przeciw i 31 wstrzymujących się.
M

Manifestacja jedności narodowej? Zdecydowanie tak. W kraju o tak silnie zakorzenionych tradycjach laickich kwestia ustawowego zakazu symboli religijnych w szkole nie mogła znaleźć innego rozwiązania. Pokazuje to zresztą nastawienie opinii publicznej: za zakazem opowiada się blisko 70 proc. Francuzów, w tym aż 75 proc. nauczycieli publicznych liceów i gimnazjów.

Chusty jako problem

Napisałem “ustawa o chustach", chociaż ani nazwa, ani dosłowna treść nowego prawa na to nie wskazują. W istocie chodzi jednak właśnie o nakrycia głowy, w których pewna liczba islamskich uczennic przychodzi do szkoły, wywołując czasem zaciekawienie, a częściej konsternację władz szkolnych.

Zaczęło się pod koniec lat 80. Próbowano próśb i gróźb, negocjując z uczennicami i ich rodzicami. Próbowano interpretować i uzupełniać istniejące...

11248

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]