Jan Paweł II po śmierci Ireny Sławińskiej

Rektor KUL poinformował mnie o śmierci Pani Profesor Ireny Sławińskiej. Wiadomość tę przyjąłem z bólem, bo wiem, jak wiele traci w jej osobie Uniwersytet Lubelski i całe środowisko naukowe w Polsce. Pan Bóg wezwał do siebie tę, która wychowała wiele pokoleń uczonych, znawców literatury i języka polskiego, i pozostawiła po sobie ogromny dorobek własnej twórczości naukowej. Z moich bezpośrednich kontaktów z Panią Profesor wyniosłem wrażenie, że swoją pracę traktowała z pasją, jaka rodzi się z miłości do Ojczyzny, do ojczystego języka, ale też z umiłowania całego duchowego dziedzictwa własnego narodu. Takie umiłowanie dało Jej siły, aby nie zważając na trudności i szykany pielęgnować i czcić to, co w polskiej mowie najpiękniejsze: umiejętność wypowiedzenia tych uniesień ducha, które sięgają głębin ludzkiego umysłu i serca, przenikają nieskończoność, a nawet dotykają samej tajemnicy Boga.

Wyniosła to z Wilna. Tam wychowywała się na strofach narodowych wieszczów, tam studiowała polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Stefana Batorego. Przyniosła ze sobą najpierw do Torunia, a potem do Lublina, całą tę tradycję i nieustannie ją pielęgnowała jako wybitny teoretyk literatury, teatrolog, znawca Norwida, a nade wszystko pedagog. Chwała Jej za tę wieloletnią pracę, która już przyniosła wiele owoców, a ufam, że będą one pomnażane przez Jej wychowanków i ich uczniów.

Jeszcze nie tak dawno dziękowałem Jej za tom księgi wydanej na dziewięćdziesięciolecie Jej urodzin, zatytułowanej “Świat jako spektakl". Dziś wracam do tych tekstów, w których znajomi i przyjaciele usiłują wyrazić ogrom Jej życiowego dzieła i dziękuję Bogu za wszelkie dobro, jakie dzięki niej się dokonało. Dziękuję Mu za to, że dane mi było osobiście poznać Panią Profesor i że wiele się mogłem od Niej nauczyć.

Jej duszę polecam miłosierdziu Bożemu, Rodzinie i Przyjaciołom Zmarłej oraz całej wspólnocie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przesyłam wyrazy współczucia i duchowej jedności. Wszystkim Uczestnikom pogrzebu Pani Profesor Sławińskiej z serca błogosławię: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Jan Paweł II, Papież

Watykan, 3 lutego 2004 r.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2004