Synod o synodalności

Serwis specjalny

Synod o synodalności

Rozpoczął się kolejny etap Synodu o synodalności. To najważniejsze wydarzenie pontyfikatu Franciszka, a może nawet jego zwieńczenie. Wciąż nazywa się je „zwyczajnym synodem biskupów”, choć wiadomo, że nie jest ani zwyczajne, ani biskupie. Czy Synod zaspokoi oczekiwania tych, którzy pragną zmian? 

W serwisie specjalnym komentujemy bieżące wydarzenia, dokumenty i wypowiedzi, a nasz dziennikarz Edward Augustyn relacjonuje, co dzieje się w Watykanie.

KORESPONDENCJE Z WATYKANU

Papież Franciszek poprosił o milczenie uczestników synodu, a dziennikarzy wezwał do „medialnego postu”. Pozbawieni dostępu do wypowiadanych na synodzie słów coraz większą uwagę będziemy przykładać do gestów.
Odejść ma Kościół sztywny, broniący się przed światem, patrzący wstecz, letni, płynący z prądem, zmęczony i skupiony na samym sobie – mówił w przemówieniu inauguracyjnym papież.
Prawie 15 proc. uczestników synodu to kobiety. Można rzec: niewiele, skoro stanowią połowę społeczeństwa. Ale biorąc pod uwagę tradycje i strukturę klerykalnego Kościoła, zmiana jest duża, ważna i bardzo widoczna.

Artykuły na ten temat