Święcenia kobiet, związki homoseksualne: czy zmiana nauki Kościoła uderzy w tożsamość katolicyzmu?

Wpływowy kardynał Jean-Claude Hollerich wskazuje na kulturowe uwarunkowanie rozumienia wiary.

03.08.2023

Czyta się kilka minut

Kard. Jean-Claude Hollerich / TIZIANA FABI/AFP/East News

Co łączy – z katolickiej perspektywy – kwestię możliwości udzielania sakramentu święceń kobietom i ocenę moralną związków homoseksualnych? Na pewno pojawiające się coraz częściej pytanie, czy wielowiekowe kościelne rozstrzygnięcie tych kwestii może się zmienić, przy zachowaniu tożsamości katolicyzmu.

Dla wielu konserwatywnych katolików taka zmiana jest niemożliwa. Co ciekawe, nie jest możliwa także dla wielu krytyków katolicyzmu. Dopuszcza ją jednak jeden z najbardziej wpływowych hierarchów kościelnych – kard. Jean-Claude Hollerich z Luksemburga.

Członek nowej Rady Kardynałów powołanej przez Franciszka, przewodniczący Komisji Episkopatów Europy i generalny relator Synodu o Synodalności w niedawnym wywiadzie dla chorwackiego portalu „Glas Koncilia” („Głos Soboru”) stwierdził, że dokument Jana Pawła II, „Ordinatio sacerdotalis”, w którym polski papież chciał zamknąć kobietom drogę do święceń prezbiteratu, nie jest nieomylny i podlega dyskusji.


NIE JESTEŚ SZMATĄ. NIKT NIE JEST. O REKOLEKCJACH W TORUNIU. W drastycznym przedstawieniu w trakcie rekolekcji w Toruniu doszło do etyczno-religijnej aberracji na kilku poziomach  pisze Piotr SIKORA >>>>


W odpowiedzi na wątpliwość, że Kongregacja Nauki Wiary uznaje ów dokument za akt nauczania nieomylnego, kard. Hollerich wskazał, że z podobną sytuacją Kościół miał do czynienia w XIX wieku w przypadku „Syllabusa błędów” [potępiającego idee, z którymi Kościół się nie zgadzał – red.], wydanego przez papieża Piusa IX. Też był uznawany za nieomylny, a kilkadziesiąt lat później, w dokumentach Soboru Watykańskiego II, można znaleźć idee, które Pius IX uznawał za niedopuszczalne błędy (dotyczy to np. wolności religijnej czy ekumenizmu).

Odpowiadając zaś na pytania dotyczące związków homoseksualnych, kard. Hollerich zasugerował, że stanowiące podstawę ich kościelnej oceny teksty biblijne nie odnoszą się do tego, co dziś znamy jako orientację homoseksualną. Autorzy biblijni – przekonuje hierarcha – potępiali ówczesne praktyki oparte na przemocy i pożądaniu, czyli wykorzystywanie innych osób dla własnej przyjemności. Nie mieli pojęcia, że niektórzy ludzie mogą tworzyć związek miłości wyłącznie z osobami własnej płci.


NIEMIECKA DROGA SYNODALNA: DIAKONAT DLA KOBIET I OSOBY TRANSPŁCIOWE W KOŚCIELE >>>>


Kardynał Hollerich nie przesądza, czy nauczanie Kościoła w wymienionych tu kwestiach powinno się zmienić. Jego głos jest jednak o tyle ważny, że wskazuje na kulturowe uwarunkowanie wszelkiego, także chrześcijańskiego, rozumienia wiary i moralności, zatem na możliwość, a nawet konieczność jego rozwoju – a więc i zmiany w niektórych punktach.

Wezwanie do dyskusji na temat udzielania sakramentu święceń kobietom pojawia się w bardzo wielu krajowych syntezach synodalnych. Kwestia stosunku Kościoła do osób LGBT+ również. Miejmy nadzieję, że głos jednego z najbliższych współpracowników papieża przyczyni się do tego, że ta debata będzie jak najbardziej swobodna i wolna.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Akademii Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener umiejętności DBT®. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego.