Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
antysemityzm
Artykuły na ten temat
Noc się rozprasza. Życie i śmierć Jochena Kleppera
Mateusz Pojnar
Wiedział, że żona i córka zginą, bo są Żydówkami. Razem podjęli decyzję o samobójstwie. Bytom Odrzański, gdzie Jochen Klepper się urodził, odkrywa dziś tego…
Maranizm jako klucz. Lektor o książce „Regiony pojedynczych herezji”
Lektor
Mianem maranów (marranów) określano Żydów hiszpańskich i portugalskich, którzy od schyłku XIV wieku przechodzili na katolicyzm, zachowując świadomość swojego…
Papieże i mowa nienawiści. O antysemityzmie nie tylko w średniowieczu
Maciej Müller
Chrześcijaństwo nie tylko nie chroniło przed antysemityzmem, ale wręcz do niego prowadziło – wynika z książki abp. Grzegorza Rysia.
Zakładnicy online
Marta Zdzieborska
Atak na synagogę w Teksasie po raz kolejny przypomniał o problemie bezpieczeństwa w amerykańskich świątyniach. W tej sprawie alarmuje również Kościół katolicki.
Znużeni dialogiem
Zuzanna Radzik
Większość Europejczyków nie wie szczególnie dużo o Żydach. To, że polski uczeń nie ma wiedzieć zbyt wiele na ten temat, to w sumie konsensus ponadpartyjny.…
Mandat za życzenie Żydom śmierci
Marek Kęskrawiec
Ani prezydentowi Kalisza, ani nagrywającemu całe zdarzenie przedstawicielowi magistratu nie przyszło do głowy, aby rozwiązać manifestację zorganizowaną przez…
Osmalone gody
Anita Piotrowska
W tekstach kultury polskiej wesela kończą się zwykle ciężkim kacem, więc i tym razem przeznaczenie musiało się dopełnić. Pytanie, czy dzisiaj kaca poczują ci,…
Charyzmat niedowierzania
Zuzanna Radzik
Może chcesz przyjść na szabat? – zaproponował. Nie wiedziałam, czy mogę.
Fałsz rodzi fałsz
Katarzyna Kaczorowska
Polski autor podszywa się pod niemieckiego anarchistę, by uwiarygodnić mord rytualny i dać odpór wyrokowi ze Szwajcarii. Oto opowieść o antysemickiej…
Kompleks pewnej nacji
Zuzanna Radzik
Niepokojące aluzje biskupa tarnowskiego, powrót zwyczaju palenia Judasza czy misteriów paschalnych z antyżydowskimi symbolami – czy w polskim Kościele odradza…
Gdy biskup cytuje antysemicką fałszywkę
Zuzanna Radzik
,
Artur Sporniak
,
Michał Kuźmiński
Bp Andrzej Jeż w homilii do kapłanów zacytował wypowiedź z kongresu „pewnej nacji”. Miała być dowodem spisku przeciw Kościołowi. Cytowana wypowiedź była…
Protokoły biskupa Jeża
Zuzanna Radzik
Biskup tarnowski podczas wielkoczwartkowej homilii cytował antysemicką fałszywkę z lat 30. XX w. Cytat miał dowodzić spisku przeciwko Kościołowi. Żydowskiego.
Sąd nad nami
Piotr Sikora
Trudno ocenić, na ile agresja tłumu w Pruchniku miała antysemicki charakter, a na ile była skierowana przeciwko konkretnemu człowiekowi, jednemu z Dwunastu,…
Ukraina 1919: czas pogromów
Tadeusz A. Olszański
Sto lat temu ziemie Ukraińskiej Republiki Ludowej, jednego z dwóch walczących o przetrwanie państw ukraińskich, pogrążyły się w anarchii. Jej ofiarą padli…
Czyny i słowa
Michał Okoński
Krakowska Wisła ma problem z antysemityzmem części swoich kibiców. Ale ma też wszystkie narzędzia, by coś z tym zrobić. Przykład idzie z Londynu. I z Dortmundu.
Rok z życia linoskoczka
Mikołaj Grynberg
,
Michał Okoński
MIKOŁAJ GRYNBERG, pisarz: Z rozmów z nauczycielami i z rodzicami żydowskich dzieci wiem, że w szkołach znowu się pojawia sformułowanie „mydło”, że się słyszy „…
Franciszek o antysemityzmie
ASk
„Chrześcijanin nie może być antysemitą” – przypomniał papież w przemówieniu do delegacji rabinów ze Światowego Kongresu Żydów Górskich.
Z rodzinnego albumu
Zuzanna Radzik
Według żydowskich komentatorów Jan Paweł II postawił relacje z judaizmem w centrum swego pontyfikatu. Papież podkreślał, że nie ma usprawiedliwienia dla aktów…
Ostrzał z okopów
Maciej Müller
„Z biskupa zedrzeć krzyż, rabina nie wpuszczać do świątyni, a obu „wypałować” – wezwał portal gazetawarszawska.pl na wieść o tym, że w lubelskim klasztorze…
Apetyt na polakożerców
Marcin Napiórkowski
Antypolonizm jest dziś poręcznym narzędziem opisu transformacji ustrojowej, historii, kultury i polityki. Pozwala wyjaśnić upadek fabryki, oscarowy sukces „Idy…
Problem polsko-polski
Yehuda Bauer
,
Karolina Przewrocka-Aderet
Prof. Yehuda Bauer, historyk: Prawdziwym przedmiotem debaty wokół polsko-izraelskiej deklaracji premierów jest walka narodowego, prawicowego rządu z polskim…
Zostawcie historię historykom
Karolina Przewrocka-Aderet
Ustawa o IPN wciąż nie daje o sobie zapomnieć: wkrótce po wycofaniu przez Sejm jej najbardziej kontrowersyjnych zapisów i po deklaracji premierów Polski i…
Czy niemieccy Żydzi spakują walizki?
Karolina Przewrocka-Aderet
Obecna sytuacja wygląda na początek debaty o przyszłości żydowskiej diaspory w Niemczech, w samym Berlinie liczącej tysiące osób.
Francuski Żyd–tułacz
Szymon Łucyk
Czy Francja może istnieć bez Żydów? Dziś to pytanie dziwi mniej niż jeszcze przed kilku laty. Exodus do Izraela jest faktem, nawet jeśli rozczarowani aliją…
Nie pozwólmy obudzić się upiorom
Hanna Gronkiewicz-Waltz
Ślad śladu
Piotr Paziński
Marzec przetrwał i ma się dobrze. Nawet jeśli prawdą jest, że u jego źródeł legły spory wśród elity władzy, trafił na podatny grunt, został przyjęty i…
Bardzo smutna rocznica
Aleksander Smolar
,
Michał Okoński
ALEKSANDER SMOLAR: Marzec to jedyny moment, o którym można powiedzieć: „to nie my, to oni”. To nie my wyrzucaliśmy Żydów, to komuniści.
Interpelacja
Krzysztof Kozłowski
„Te pięści, które spadły na Stefana Kisielewskiego, spadały na przedstawiciela kultury polskiej” – wołał z mównicy sejmowej Jerzy Zawieyski. W tym momencie…
Siła mądrego buntu
Ellen Ueberschär
Odwiedzający Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku trafiają na tablicę ukazującą chronologię ruchów wolnościowych z okresu dyktatury komunistycznej.
Każdy w swoją stronę
Dariusz Kosiński
„Dziady”, wystawione przez Kazimierza Dejmka przed półwieczem w Teatrze Narodowym, to legenda. Wszyscy mówią, że wyprowadziły ludzi na ulice i były…
Wiece marcowe
Najpiękniejsze miejsce na świecie
Ewa Winnicka
Edward Gierek zapowiadał, że śląska woda pogruchocze syjonistom kości. A jak wyglądał Marzec w Zagłębiu?
Kraj, w którym nie mogli być Polakami
Dariusz Stola
W następstwie antyżydowskiej nagonki rozpętanej w marcu 1968 r. opuściła Polskę kilkunastotysięczna fala uchodźców. Nie wszyscy byli Żydami.
Sublokator, który czuł się jak w domu
Justyna Koszarska-Szulc
,
Natalia Romik
,
Beata Chomątowska
Justyna Koszarska-Szulc i Natalia Romik: Wystawa „Obcy w domu. Wokół Marca ’68” pozwala myśleć o polskich Żydach wyjeżdżających w Marcu w kategoriach bardzo…
Ich krew nie była taka czerwona
Aleksander Smolar
,
Michał Okoński
ALEKSANDER SMOLAR: W miarę wspólna opowieść o Polsce rozjechała się po Smoleńsku. Znów żyjemy na cmentarzach, opowiadając tragiczne historie o polskim losie.…
Jak dziarscy chłopcy Andrzeja Dudę zagrzewali
Kalina Błażejowska
Podczas pikiety pod Pałacem Prezydenckim liderzy narodowców wygłosili przemówienia przesycone jawnym antysemityzmem.
Coraz więcej pytań o Jonny’ego Danielsa
Karolina Przewrocka-Aderet
Z dokumentów, do których dotarliśmy, wynika, że izraelski rząd ma świadomość zaskakujących relacji, jakie w dziedzinie dialogu polsko-żydowskiego łączą rząd, o…
Antysemicki wpis
Jakub Halcewicz-Pleskaczewski
Można uznać, że przykry incydent na jednej z facebookowych grup dyskusyjnych Uniwersytetu Warszawskiego ma pozytywny finał. Ale ta historia budzi bardziej…
Prezydent, getto, pamięć
Paweł Bravo
Andrzej Duda osobiście uczcił rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, co samo w sobie jest już faktem godnym ciepłego odnotowania. Tyle że prezydent wygłosił…
Sąsiedzi za murem
Tomasz Targański
Dziś getto to symbol cierpień. Ale gdy 500 lat temu w Wenecji powstała pierwsza dzielnica żydowska w Europie, jej mieszkańcom dawała poczucie bezpieczeństwa.
Konserwatyści przeciwko antysemityzmowi
Michał Okoński
Grupa konserwatywnych publicystów, intelektualistów i polityków podpisała się pod ,„Listem do patriotów”, opublikowanym na portalu wpolityce.pl. Redaktor…
Symbole wróciły
Paula Sawicka
,
Marcin Żyła
,
Anna Goc
Paula Sawicka: Polska jest krajem bez Żydów, a antysemityzm ma się świetnie. Widziałam człowieka, który wyszedł z radioterapii. I choć ledwo się poruszał,…
Duma i uprzedzenie
Anna Goc
,
Marcin Żyła
Neonaziści urośli w siłę na strachu przed islamem. Prawica, po latach flirtu, będzie musiała sobie z nimi poradzić.
Drodzy Bracia Rabini
Bp Mieczysław Cisło
W związku z wydarzeniami we Wrocławiu Bp Mieczysław Cisło, napisał list do Naczelnego Rabina Polski.
Kołysanka dla patriotów
Marcin Kącki
,
Mariusz Sepioło
Marcin Kącki, reporter: Młody chłopak wchodzi w ruch kibicowski. Słyszy, że trzeba się strzec „wyjałowienia ziemi z żywiołu polskiego”. Czy rozumie te słowa?…
Ksiądz Jacek od narodowców
Błażej Strzelczyk
Chce budować Wielką Polskę Katolicką. Choć przekroczył kolejną granicę, nadal może liczyć na cichą aprobatę przełożonych.
Ustawa pozwala
Kalina Błażejowska
W wolnej Polsce wolno spalić kukłę Żyda. Nie wolno tylko tego przerwać.
Biskupi: nie można usprawiedliwiać antysemityzmu
Artur Sporniak
Polscy biskupi w liście przeciwstawili się relatywizacji antysemityzmu, ale nie jest on przewidziany do odczytania w kościołach.
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »