Ukraina 1919: czas pogromów

Sto lat temu ziemie Ukraińskiej Republiki Ludowej, jednego z dwóch walczących o przetrwanie państw ukraińskich, pogrążyły się w anarchii. Jej ofiarą padli między innymi Żydzi.

Reklama

Ukraina 1919: czas pogromów

Ukraina 1919: czas pogromów

04.02.2019
Czyta się kilka minut
Sto lat temu ziemie Ukraińskiej Republiki Ludowej, jednego z dwóch walczących o przetrwanie państw ukraińskich, pogrążyły się w anarchii. Jej ofiarą padli między innymi Żydzi.
Żydowskie sieroty, które utraciły rodziny podczas pogromów, Odessa, 1919 r. AUTOR ZDJĘCIA NIEZNANY, ZBIORY GHETTO FIGHTERS' HOUSE
U

Upadek państwa hetmana Skoropadskiego w grudniu 1918 r. i wycofanie się okupacyjnych wojsk niemieckich z tzw. Wielkiej Ukrainy – obszaru, który wcześniej należał do Rosji, a w styczniu 1918 r. ogłosił niepodległość – rozpętały anarchię, której władze Ukraińskiej Republiki Ludowej (UNR) nie umiały opanować. Krajem nie rządził nikt, wszyscy walczyli ze wszystkimi.

Jednym ze skutków tego chaosu stały się pogromy i masakry ludności żydowskiej, dokonywane głównie przez oddziały związane z UNR (choć niekoniecznie jej podporządkowane) i przez rosyjskich białogwardzistów. Ich ofiarą padło kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a ich symbolem stała się masakra żydowskich mieszkańców Płoskirowa.

Rzeź w Płoskirowie

W nocy z 14 na 15 lutego 1919 r. na Podolu miało wybuchnąć bolszewickie powstanie, skierowane przeciw UNR. Doszło do niego jedynie w Płoskirowie (dziś miasto nosi nazwę...

19772

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]