Reklama

Symbole wróciły

Symbole wróciły

23.11.2015
Czyta się kilka minut
Paula Sawicka: Polska jest krajem bez Żydów, a antysemityzm ma się świetnie. Widziałam człowieka, który wyszedł z radioterapii. I choć ledwo się poruszał, mówił jeszcze: „A słyszeliście tego Żyda w telewizji, co on wygadywał?”.
Paula Sawicka, Warszawa, listopad 2015 r. Fot. Maciej Zienkiewicz dla „TP”
M

MARCIN ŻYŁA, ANNA GOC: Była Pani na Marszu Niepodległości? 

PAULA SAWICKA: Nie. I od początku istnienia tych marszów upominam się, by nie nazywać ich marszami niepodległości. Marek Edelman przestrzegał: „Pozwalamy, żeby na ulicach miast demokratycznych krajów, w imię swobód demokratycznych, odbywały się parady nienawiści i nietolerancji. (...) demokracja nie polega na przyzwoleniu na zło, nawet najmniejsze, bo ono może nie wiadomo kiedy urosnąć”. W tym roku miasto odmówiło im prawa do marszu – dał je wojewoda. Za taką decyzją stoi strach, że jeśli organizatorzy spotkają się ze sprzeciwem, to w mieście będą burdy, awantury i podpalenia. Prawdopodobnie strach przed przemocą powstrzymywał 18 listopada wrocławską policję przed rozwiązaniem demonstracji, której uczestnicy łamali prawo.


CZYTAJ TAKŻE:

  • ...
11811

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo ciekawy wywiad. Zgadzam się przerażającym jest ta legitymizacja fali nienawiści, niechęci - antysemityzmu.

Jak to jest, że w wielu krajach Europy po 70 latach od Holokaustu odradza się faszyzm? Minęło w Polsce 25 lat od uzyskania przez Was NIEZALEŻNOŚCI I PEŁNEJ DEMOKRACJI – wyrosło nowe pokolenie przez Was kształtowane i nauczane już od przedszkola, wiec dlaczego dzieje się to co się dzieje? Czy ja mam Wam mówić jak u Was jest? – przecież sami widzicie… . Wystarczy przeczytać wypowiedzi internautów pod dowolnym artykułem dotyczącym Żydów lub emigrantów. Za podobne czyny w Niemczech trafia się do więzienia. A u Was? Wasz KODEKS KARNY przewiduje: § 256 Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 257 Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Faszyzm rodzi się na ulicy. Wystarczy mu tylko pozwolić, a się rozwinie i opanuje umysły wielu. Niektórym marzy się Polska tylko dla Polaków, bo przecież prawdziwy Polak - według lansowanego u WAS hasła to POLAK KATOLIK. Może niektórzy z Was powinni zapoznać się z historią pewnego polityka węgierskiego Csanád Szegedi - byłym członku Jobbiku (skrajnie prawicowej partii Jobbik Magyarországért Mozgalom), który poszukując wszędzie Żydów - odnalazł na koniec SIEBIE. Dopiero wówczas radykalnie się zmienił i stał się prawym człowiekiem (pochodzenie zobowiązuje) opowiadając się za wolnością, demokracją i walką z przejawami dyskryminacji. Pomimo iż XXI wiek trwa już kilkanaście lat i wiedza jest powszechnie dostępna jak nigdy w historii to nadal żyją ludzie głoszący rasizm i antysemityzm – fora internetowe są tego pełne. Co możecie zaoferować innym na początku XXI wieku? Co z moralnością w kraju w którym religii katolickiej naucza się już od przedszkola? ©℗ Natin http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/od-nacjonalizmu-do-judaizmu-csan-d-szegedi-wegierski-narodowiec-ktory-odkryl-swoje/s2lkct

Założę się, że 90% polskich "narodowców" zawyłoby z radości gdyby w Polsce wprowadzić rozwiązania prawne, polityczne i społeczne, wzorowane na państwie Izrael, pozostałe 10% to "ortodoksi" ;p

Widziałem rozliczne tłumy Z pustą, leniwą duszą, Jak dźwiękiem orkiestry świątecznej Resztki sumienia głuszą. Sztandary i proporczyki, Przemowy i procesyje Oto jest treść Majestatu, Który w niewielu dziś żyje,

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/265084/geniusz-zydow-na-polski-rozum(Wszyscy,a zwłaszcza Polacy wiele im zawdzięczamy.

Założenia generalnie słuszne, ale czy do końca? np. cóż niby jest rasistowskiego w stwierdzeniu o "wygadywaniu czegoś przez Żyda w telewizji"? Jeśli rzecz dotyczyła rzeczywistego Żyda to co? Jak miał to określić? Miał się z założenia zgodzić z wypowiedzią? Bo brak zgodzenia się jest "antysemityzmem"? Jak zapomniał nazwiska a pamiętał tylko narodowość to miał użyć określenia "Izraelita" bo niby "Żyd" obraźliwe? a od kiedy to? Stwierdzenie np: "co ten Anglik wygadywał w telewizji" za obraźliwe nie mamy, ale jak wstawić "Żyd" to już antysemityzm? Jeszcze trochę to za antysemityzm zacznie się uważać pobyt na cmentarzu żydowskim w czapce, to ostatnie to już celowe wykazanie pewnego absurdu z mojej strony. Ja mam prośbę, relacje polsko-żydowskie łatwe nie są i nigdy nie były (brak w tym winy kogokolwiek, lub wina była obopólna, różne kultury, różne cele nieraz) a Polacy to naród z założenia przekorny, zatem komu służy te karcenie od dłuższego czasu na każdym kroku społeczeństwa i wrzucanie go do "antysemickiego worka"? Rasizm w odpowiedzi na "antysemityzm"? Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Każ Polakowi kochać ZSRR to go znienawidzi. Reakcja była łatwa do przewidzenia, komuś wyjątkowo zależało by stare animozje odgrzewać od nowa, z obu stron z tego co widzę, tylko zapewne każdy w innym celu, ale wszystkie paskudne.

To zabawne jak niektórzy z byle czego, marginalnych pojedynczych zdarzeń wyciągają od razu wnioski o wszechobecnym antysemityzmie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]