Reklama

Charyzmat niedowierzania

Charyzmat niedowierzania

20.04.2021
Czyta się kilka minut
Może chcesz przyjść na szabat? – zaproponował. Nie wiedziałam, czy mogę.
T

To znaczy nie wiedziałam, czy jako chrześcijanka mogę. W końcu jeszcze mojego tatę uczyli na katechezie, że chodzenie do cerkwi to grzech. A tu do synagogi? No to mówię, że nie wiem, czy mogę. Na co on, niewiele ode mnie starszy i świeżo przywrócony żydowskiej tożsamości i religii chłopak, mówi: „Wasz papież powiedział, że jesteśmy waszymi starszymi braćmi, więc chyba możesz”. Przypomina mi się ta moja pierwsza wizyta przy okazji rocznicy pierwszej papieskiej wizyty w synagodze.

Nie miałam zbyt wielkiego pojęcia, co mówił w tej sprawie papież, wyszukiwarki internetowej człowiek nie miał wtedy w kieszeni. Ba, w domu nie miał internetu, więc sprawdzenie, co papież w sprawie Żydów myśli, wymagało więcej zachodu. Ale uwierzyłam w to, co mówił nowy kolega. Uwierzyłam też, niestety, gdy powiedział, że ubrana mam przyjść w długą czarną spódnicę. Skąd licealistka miałaby wziąć długą...

4938

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

chętnie pojednam się z Żydami, tym chętniej, że nie czuje się z nimi skonfliktowany, jest jednak pewien problem, pewna obawa. Ja czasów kiedy Żydzi byli naszymi sąsiadami kompletnie nie pamiętam, nie było mnie wtedy na świecie. Nie czuję się zatem niczemu winny. Od urodzenia jednak pamiętam, że ktoś nas okrada, sowieci, komuniści, drapieżny kapitalizm, "ideolodzy". Pojednanie z Kościołem Katolicki było dla budżetu kraju bardzo kosztowne, obawiam się, że pojednanie z Żydami może być jeszcze droższe, zatem może niech lepiej jest jak jest? choć to oczywiście nie jest idealny stan, bo "pojednanie" i tak się dokonuje, ale jest przynajmniej rozłożone na "raty" zatem jest mniej odczuwalne.

Mam odrobinę krwi żydowskiej i jestem z tego dumna. Spotykałam się z antysemickimi deklaracjami w wielu środowiskach w Polsce. Przed laty na Papieskiej Akademii Teologicznej usłyszałam z ust profesora w sutannie wyraźnie antysemicki wykład,zrezygnowałam z dalszych studiòw na tej uczelni. Pozostali ludzie, ktòrych znałam, o udokumentowanym żydowskim pochodzeniu. Nikt z nich nie zaprotestował. Nawet tego nie skomentował. Magia sutanny działała... Klerykalizm, zaszczepiony naszemu ludkowi, uniemożliwia jakąkolwiek sensowną zmianę w polskim Kościele. Ksiądz ma zawsze rację...Od jego magicznych gestòw zależy moje zbawienie...Oto wyrosła nam w Polsce klasa nadludzi. Co gorsza, wielu księży tak właśnie siebie postrzega, jako napełnionych w sposób automatyczny Duchem Świętym i nietykalnych. A takie myślenie zawsze prowadzi do nadużyć. Znakomicie kastę kapłańską scharakteryzował Nietzsche.Pewnie dlatego lektura jego pism jest uznawana za grzech.

Zawsze z szacunkiem i zaciekawieniem, ale młodsza siostra zawsze może przyjść do Starszych Braci w odwiedziny. Kiedy bardzo głęboko się modliłam w Synagodze Nożyków. :)

Kiedys dotykajac jej cieplego kamienia pomyslalam, ze moze przeszla tutaj Maria z malym synkiem na rekach, mloda żydowska dziewczyna... Matka Pana

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]