Reklama

Sąsiedzi za murem

Sąsiedzi za murem

25.04.2016
Czyta się kilka minut
Dziś getto to symbol cierpień. Ale gdy 500 lat temu w Wenecji powstała pierwsza dzielnica żydowska w Europie, jej mieszkańcom dawała poczucie bezpieczeństwa.
Na mostku prowadzącym do tzw. Nowego Getta. Wenecja, marzec 2016 r. Fot. Alessandro Bianchi / REUTERS / FORUM
W

W 1516 roku, 29 marca, w całej Wenecji rozległ się dźwięk Marangony, największego dzwonu z dzwonnicy św. Marka, ogłaszając mieszkańcom, że senat zakończył obrady. Tego dnia dożowie, władcy Serenissimy (po łacinie: Najjaśniejszej Republiki), długo debatowali o losie miejscowych Żydów. W końcu postanowili, że wszyscy Hebrajczycy „mają zamieszkać w kwartale domów, jaki jest w ghètto w pobliżu San Gerolamo; i żeby w nocy nie chodzili dookoła, od strony Starego Getta, gdzie jest mały mosteczek, oraz z przeciwległej strony zbudowane będą dwie bramy, otwierane co rano wraz z uderzeniem Marangony”. Bramy miały być pilnowane i zamykane na noc przez czterech chrześcijańskich strażników, a kanały otaczające dzielnicę – patrolowane przez dwie łodzie. Na pensję strażników miała się składać gmina żydowska.

Dziś getto jest symbolem Holokaustu i rasowej segregacji. Przywołując w...

14360

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]