Reklama

Ładowanie...

Coraz więcej pytań o Jonny’ego Danielsa

Coraz więcej pytań o Jonny’ego Danielsa

04.12.2017
Czyta się kilka minut
Z dokumentów, do których dotarliśmy, wynika, że izraelski rząd ma świadomość zaskakujących relacji, jakie w dziedzinie dialogu polsko-żydowskiego łączą rząd, o. Rydzyka oraz Danielsa – PR-owca zaledwie od kilku lat związanego z Polską, który nagle urósł do miana doradcy rządu i głosu polskich Żydów.
Jonny Daniels / Fot. ANDRZEJ LANGE / AGENCJA SE / EASTNEWS
Jonny Daniels / Fot. ANDRZEJ LANGE / AGENCJA SE / EASTNEWS
K

Kontynuujesz współpracę z człowiekiem, którego działania i motywy są dla nas podejrzane” – tak o Jonnym Danielsie w liście do wiceprzewodniczącego Knesetu Yehiela Hilika Bara pisze Colette Avital, szefowa Organizacji Ocalonych z Holokaustu, członkini zarządu Światowego Kongresu Żydów. Bar otrzymał list dwa dni po swoim udziale w toruńskiej konferencji „Pamięć i nadzieja”. Avital pisze o szkodzie, jaką jej organizacjom wyrządzają medialne wystąpienia Danielsa. W październiku w rozmowie z portalem TVP Info nazwał restytucję mienia żydowskiego „bzdurą” i stwierdził, że „lewicowi Żydzi czerpią korzyści z Holokaustu”. „Od lat staramy się przekonać polskie władze do uregulowania kwestii zwrotu mienia, co się do tej pory nie udało. Fakt, że zgodziłeś się wziąć udział w wydarzeniu współorganizowanym przez kogoś, kto zaprzecza ważności naszych próśb, legitymizuje tylko jego słowa i pracę. To krzywdzi garstkę żyjących ocalonych, którzy wciąż mają nadzieję na sprawiedliwość” – pisze Avital. Przypomina też Barowi, że organizatorem konferencji w Toruniu był o. Rydzyk, do niedawna słynny z antysemickich wypowiedzi. W odpowiedzi Bar odcina się od zarzutów: „jestem dumny ze współpracy z Danielsem i z jego organizacją”. Twierdzi też, że nie ma nic złego w udziale w wydarzeniu, w którym biorą udział przedstawiciele polskiego rządu.

Z dokumentów, do których dotarł „Tygodnik”, wynika, że izraelski rząd ma świadomość zaskakujących relacji, jakie w dziedzinie dialogu polsko-żydowskiego łączą rząd, o. Rydzyka oraz Danielsa – PR-owca zaledwie od kilku lat związanego z Polską, który nagle urósł do miana doradcy rządu i głosu polskich Żydów. Temat udziału izraelskich dyplomatów w wydarzeniach organizowanych przez wyżej wymienionych jest już w Izraelu omawiany na szczeblu urzędowym i dyplomatycznym, choć Izraelczycy nie widzą na razie powodów do niepokoju. A jednak list Avital to pierwszy tak głośny sprzeciw wobec koniunkturalizmu Żydów w relacjach z polskim rządem. ©

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]