Reklama

Ładowanie...

Kołysanka dla patriotów

22.11.2015
Czyta się kilka minut
Marcin Kącki, reporter: Młody chłopak wchodzi w ruch kibicowski. Słyszy, że trzeba się strzec „wyjałowienia ziemi z żywiołu polskiego”. Czy rozumie te słowa? Niekoniecznie. Ale znajduje grupę, która daje mu siłę i tożsamość.
Fot. Łukasz Głowala / FORUM
M

MARCIN KĄCKI: Łódka ma dwa metry na metr. Siedzi w niej czterech uchodźców, każdy waży jakieś 60 kg. Ilu trzeba zepchnąć do wody, by łódka dopłynęła do brzegu?

MARIUSZ SEPIOŁO: Nie mam pojęcia.
Takie zadanie podyktował gimnazjalistom nauczyciel fizyki w Białymstoku. Tłumaczył później, że to żart. Dobra, niech będzie żart, ale jego odbiorcami były dzieci, które dowiedziały się, że człowieka można zdehumanizować, sprowadzić do roli balastu.

To zadanie pokazuje, jak zło rodzi się na etapie szkoły. Katecheta białostocki, którego poznałem, dał dzieciom taki wykład, że potem rysowały czołgi z gwiazdami Dawida i symbolami UE, które najeżdżają katolicką Polskę. Zanim w Białymstoku swastyki namalowano na murach, ich rysunki były w zeszytach. Widziałem je. Plan lekcji jednego z nastolatków wyglądał tak: matma, polak, anglik, historia,...

18442

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]