Reklama

Kołysanka dla patriotów

Kołysanka dla patriotów

22.11.2015
Czyta się kilka minut
Marcin Kącki, reporter: Młody chłopak wchodzi w ruch kibicowski. Słyszy, że trzeba się strzec „wyjałowienia ziemi z żywiołu polskiego”. Czy rozumie te słowa? Niekoniecznie. Ale znajduje grupę, która daje mu siłę i tożsamość.
Fot. Łukasz Głowala / FORUM
M

MARCIN KĄCKI: Łódka ma dwa metry na metr. Siedzi w niej czterech uchodźców, każdy waży jakieś 60 kg. Ilu trzeba zepchnąć do wody, by łódka dopłynęła do brzegu?

MARIUSZ SEPIOŁO: Nie mam pojęcia.
Takie zadanie podyktował gimnazjalistom nauczyciel fizyki w Białymstoku. Tłumaczył później, że to żart. Dobra, niech będzie żart, ale jego odbiorcami były dzieci, które dowiedziały się, że człowieka można zdehumanizować, sprowadzić do roli balastu.

To zadanie pokazuje, jak zło rodzi się na etapie szkoły. Katecheta białostocki, którego poznałem, dał dzieciom taki wykład, że potem rysowały czołgi z gwiazdami Dawida i symbolami UE, które najeżdżają katolicką Polskę. Zanim w Białymstoku swastyki namalowano na murach, ich rysunki były w zeszytach. Widziałem je. Plan lekcji jednego z nastolatków wyglądał tak: matma, polak, anglik, historia,...

18442

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]