Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
zmiany klimatu
Artykuły na ten temat
COP27: Transformacja energetyczna według Dudy
Agata Kaźmierska
„Nie możemy być klimatycznymi hipokrytami” – apelował polski prezydent na szczycie klimatycznym w Egipcie. Można odnieść wrażenie, że on sam własnych słów nie…
Ile nas będą kosztować zmiany klimatyczne
ŁL
28 lutego ukazała się druga część raportu Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC).
Zielony ład nie dotrze nad Wisłę
Karolina Lewicka
Większość Polaków zdaje sobie sprawę z konsekwencji zmian klimatycznych, ale nie poświęci niczego dla ich powstrzymania. Politycy to wiedzą, dlatego coraz…
Wszyscy wrogowie reniferów
Ula Idzikowska
Tradycyjnemu stylowi życia norweskich Saamów zagrażają nie tylko zmiany klimatyczne, ale czasem także proces przechodzenia na odnawialną energię.
Łukasz Lamża: lato w nauce
Łukasz Lamża
Jak zmienia się klimat dzisiaj, pod wpływem działalności człowieka, a jak zmieniał się sześćdziesiąt pięć milionów lat temu, po uderzeniu asteroidy? Jak zaufać…
Ocieplenie na chłodno
Łukasz Lamża
Nowy międzyrządowy raport klimatyczny nie pozostawia złudzeń – negatywne skutki globalnego ocieplenia odczujemy na całym świecie. Ale nie wszędzie będą one…
Nie jesteśmy bezpieczni
Zbigniew Karaczun
,
Wojciech Brzeziński
Zbigniew Karaczun, sozolog: Do tej pory każda generacja myślała, co zrobić, żeby świat był dla następnych pokoleń lepszy. A my robimy wszystko, żeby im go…
Mój wpływ
Ks. Adam Boniecki
Zmiany klimatu dotykają każdego regionu na świecie, a niektóre są już nieodwracalne.
Dla pszczół i jeży
Patrycja Bukalska
Brytyjskie ogrody zmieniają się: więcej w nich warzyw, mile widziany jest domek dla owadów. W cenie są kwiaty zahartowane w słońcu i drzewa dające cień.
Niemcy: powódź określi kampanię wyborczą
Łukasz Grajewski
Po deszczach o intensywności nienotowanej na przestrzeni ostatnich stu lat w zachodnich regionach Niemiec wylały dopływy Renu. Zniszczenia są niewyobrażalne.
Tajga płonie
Anna Łabuszewska
Na Syberii płonie ponad milion hektarów lasu. Pożary zwykle wybuchały tu pod koniec lata – w tym roku zaczęły się już w maju.
I zimno, i gorąco
Bartosz Kabała
Dzięki nowym szczepionkom mamy szansę zyskać przewagę w trudnej walce z malarią. Choroba ta ma jednak niebezpiecznego sojusznika – zmiany klimatyczne.
Pierwszy koniec świata
Magdalena Budziszewska
,
Krzysztof Story
Magdalena Budziszewska, psycholożka: Osoby w żałobie klimatycznej często mówią, że straciły wiarę w ludzkość. A ja myślę, że może to dobrze.
Raport o stanie świata
ŁK
Trwa „apokalipsa owadów”, które giną od „tysięcy ran” – alarmują autorzy specjalnego wydania czasopisma „PNAS”.
Jeszcze w zielone grajmy
Marek Rabij
Uczynienie Europy pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu można oceniać w kategoriach gry interesów. Warto jednak spojrzeć nań także z perspektywy praw…
Zawiedliśmy
Szymon Malinowski
,
Martyna Słowik
Szymon Malinowski, fizyk atmosfery: Co 25-30 lat podwajamy zużycie środowiska. Za połowę tego zużycia odpowiada pokolenie, którego jestem przedstawicielem.…
Tajemnica wołyńskiego jeziora
Paweł Pieniążek
Ukraina coraz mocniej odczuwa zmiany klimatu. Przeciwdziałanie im jest trudne, bo brakuje podstawowych danych na temat środowiska naturalnego.
Cieknące wiadro w atmosferze
Jakub Mejer
Trzydzieści lat temu weszły w życie międzynarodowe ustalenia dotyczące walki z dziurą ozonową. Wtedy groźba globalnej katastrofy została zażegnana.
Jak okiełznać Bolsonaro
Adam Robiński
Stosunek brazylijskiego prezydenta do Amazonii to problem każdego z siedmiu i pół miliarda ludzi na świecie. Ten największy równikowy las Ziemi to jej płuca.
Sorry, taki mamy klimat
Rafał Woś
Wyobraźcie sobie, że jesteście w starym autobusie bez klimatyzacji. W środku temperatura dochodzi do 40 stopni. Jedziecie półtorej godziny. I to nie na wakacje…
I tak popłyniemy
Marek Rabij
Polska nie jest drugim Egiptem i w najbliższych latach raczej nie braknie nam wody pitnej. Co jednak nie oznacza, że tym, co mamy, gospodarujemy z rozwagą i…
Wielka woda płynie z gór
Adam Robiński
W kwietniu susza, w maju powodzie. W wielu miejscach w kilka godzin spadło tyle wody, co średnio w miesiąc.
Podobno nie jest za późno
Wojciech Brzeziński
Największe w historii badanie stanu naszej planety nie zostawia złudzeń: zagłada już się zaczęła. Mamy jeszcze czas, by ją powstrzymać. Ale czy będziemy…
Najgorsze ze zwierząt
Kalina Błażejowska
Wydźwięk serialu Netfliksa „Nasza planeta” to raczej „damy radę” niż „czeka nas zagłada” – choć to drugie jest bardziej prawdopodobne.
Wielka Pustynia Środkowoeuropejska
Adam Robiński
Deszczowa majówka tylko pozornie zatarła hydrologiczny obraz kraju – Polska wysycha.
Trump z tropików
Wojciech Jagielski
Po pierwszych czterech miesiącach panowania w Brazylii prezydent Jair Bolsonaro przekonał się, że im łatwiej składało się obietnice w walce o władzę, tym…
Przekleństwo ciekawych czasów
Piotr Siergiej
W nieodległej przyszłości energia przeznaczona na wydobycie paliw kopalnych może zacząć przewyższać energię pozyskiwaną z ich spalania. Wąż zacznie zjadać…
„Później” właśnie nadeszło
Marcin Popkiewicz
Trzy lata temu narody świata uzgodniły w Paryżu cel – ograniczenie ocieplenia klimatu o maksymalnie 2 st. C ponad poziom z epoki przedprzemysłowej, z podjęciem…
Albo klimat, albo węgiel
Ilona Jędrasik
,
Dominika Wantuch
ILONA JĘDRASIK: Elektrownia Bełchatów emituje tyle dwutlenku węgla, ile 7 mln samochodów okrążających świat wzdłuż równika. Jeśli nie zatrzymamy tej emisji,…
CO2 zmienia klimat?
Przegląd blogów naukowych.
Nie tylko ten jeden dzień
Dawid Krawczyk
Zrezygnowali z plastikowych słomek i sztućców, ale wiedzą, że ich indywidualne wybory nie zatrzymają globalnego ocieplenia. Licealiści zerwali się z lekcji,…
Klimat – ich sprawa
Przemysław Wilczyński
Młodzi żyją w realnym świecie i przychodzą do szkoły z pytaniami – mówi Katarzyna Cieplińska, nauczycielka. – Albo zamkniemy się w „świecie podstaw…
Dajemy popalić
Marcin Popkiewicz
,
Adam Robiński
MARCIN POPKIEWICZ, analityk Megatrendów: Przez całe życie dążyłeś do tego, żeby mieć terenówkę, a na kolację jeść steki. I nagle ktoś mówi, że w ten sposób…
Jeśli nie zaczniecie traktować poważnie klimatu, dzieci was rozliczą
Adam Robiński
To mówi GRETA THUNBERG, jedna z naszych bohaterek 2018.
COP24: słowa, słowa, słowa
Adam Robiński
Podczas konferencji klimatycznej w Katowicach cywilizowany świat uniknął kompromitacji, ale równocześnie nie wziął byka za rogi. Realizacja określonych…
COP24: Narada nad przyszłością
Adam Robiński
W cieniu kopalnianych szybów świat jeszcze raz spróbuje porozumieć się w sprawie ratowania klimatu.
Naprawić świat nogami
Bernadette Jonda
Takiej pielgrzymki w Polsce jeszcze nie było. Nadchodzi z Zachodu.
10 przykazań Sachsa
Edward Augustyn
Lamża czyta naturę - odcinek 2 [wideo]
Łukasz Lamża
W programie popularno-naukowym Centrum Kopernika przyglądamy się bliżej dziwnemu, niespokojnemu zachowaniu trzmieli, które delikatnie podtruto insektycydem,…
Pomór plemników
Wojciech Brzeziński
Nie widujecie dziś tylu motyli, co w dzieciństwie? To nie nostalgia. Populacja bezkręgowców kurczy się w zastraszającym tempie.
Humory dopisują, Titanic wciąż płynie
Adam Robiński
Duet klimatologów przyjrzał się narzędziom, jakie do walki ze spodziewaną katastrofą klimatyczną powzięły poszczególne państwa. Słupki i wykresy są bezlitosne…
Z ozonem jakby lepiej
Łukasz Lamża
Pamiętacie dziurę ozonową? Ten najgorętszy temat ekologiczny lat 90. wcale nie stracił na aktualności, choć jego miejsce w debacie publicznej zajęło globalne…
Zielona parafia
Dorota Bidzińska
W diecezji sosnowieckiej powstał przewodnik ekologiczny – skierowany do każdej parafii w Polsce. To odpowiedź na encyklikę Franciszka „Laudato si”.
Zmierzch epoki człowieka
Adam Robiński
Kilka najbliższych lat będzie najważniejszych w historii ludzkiej bytności na Ziemi. Katastrofa klimatyczna nie będzie długotrwałym procesem. Po przekroczeniu…
Planeta własnego wyrobu
Ewa Bińczyk
,
Adam Robiński
Ewa Bińczyk, filozofka: Mówienie, że na ratowanie Ziemi jest już za późno, paraliżuje. A my nie potrzebujemy wehikułów czasu ani geoinżynierii. Mamy opracowane…
Taki mamy klimat
Piotr Siergiej
Rząd przedstawił trzeźwą diagnozę skutków zmiany klimatu, ale wciąż nie ma strategii, jak jej przeciwdziałać. Walka ze smogiem nie musi oznaczać, że będziemy…
Ten straszny antropocen
Ks. Adam Boniecki
Jeśli za trzydzieści kilka lat spadną na mieszkańców Ziemi trudne do wyobrażenia kataklizmy, jeśli to zagraża wszystkim mieszkańcom „wspólnego domu”, Ziemi, to…
Najpierw umrą baobaby
Agata Kasprolewicz
Wysokie temperatury sieją spustoszenie od Grecji po Skandynawię, wzniecają pożary w Kalifornii, biją rekordy w Japonii. To kaprys pogody czy skutek zmian…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »