Reklama

Ładowanie...

COP27: Transformacja energetyczna według Dudy

08.11.2022
Czyta się kilka minut
„Nie możemy być klimatycznymi hipokrytami” – apelował polski prezydent na szczycie klimatycznym w Egipcie. Można odnieść wrażenie, że on sam własnych słów nie wziął sobie do serca. Oto, gdzie naprawdę jesteśmy w walce z katastrofą klimatyczną.
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas szczytu klimatycznego COP27, Szarm El-Szejk, Egipt, 8 listopada 2022 r. / fot. Peter Dejong / Associated Press / East News
W

W wygłoszonym we wtorek 8 listopada podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP27) przemówieniu Andrzej Duda przekonywał m.in., że nasz kraj „aktywnie rozwija system odnawialnych źródeł energii, tak samo, jak niskoemisyjny program energetyki atomowej”.

Transformacja energetyczna na ołtarzu polityki

Za „aktywne rozwijanie odnawialnych źródeł energii” nie da się uznać bezustannych zawirowań wokół przepisów związanych z fotowoltaiką, braku wiatraków na Bałtyku, czy trwającego od ośmiu lat zamrożenia energetyki wiatrowej na lądzie. Zresztą to ostatnie jest doskonałym przykładem, jak nasza transformacja energetyczna składana jest na ołtarzu bieżącej polityki – rząd w lipcu tego roku przyjął projekt ustawy, który mógłby odblokować inwestycje w energetykę wiatrową, co z resztą jest jednym z „kamieni milowych” niezbędnych do wypłaty Polsce pieniędzy...

5715

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. https://www.tygodnikpowszechny.pl/kryzys-klimatyczny

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]