Reklama

Pomór plemników

Pomór plemników

20.11.2018
Czyta się kilka minut
Nie widujecie dziś tylu motyli, co w dzieciństwie? To nie nostalgia. Populacja bezkręgowców kurczy się w zastraszającym tempie.
W

W Niemczech od 1989 r. ubyło 76 proc. owadów latających. Na Portoryko w lepkie pułapki rozłożone w lesie deszczowym łapie się 60-krotnie mniej bezkręgowców niż w 1977 r. W tym czasie ubyło tam 90 proc. owadożernych ptaków. To kataklizm dla ekosystemu. W Niemczech wini się pestycydy. W Portoryko temperaturę, która wzrosła w lasach o 2 stopnie.

Na Uniwersytecie Wschodniej Anglii zbadano, jak skoki temperatury wpływają na owady. Wyniki są wstrząsające. Chrząszcze, trojszyki gryzące, poddano symulowanym falom upałów, podnosząc temperaturę ich otoczenia o 5–7 stopni. Samce produkowały o 75 proc. mniej plemników, liczba ich potomstwa spadła o połowę. Gdy fala się powtarzała, płodność spadała o 99 proc. W naturze może to oznaczać koniec gatunku. Kierujący badaniem prof. Matt Gage sugeruje, że podobne efekty mogą występować u ssaków. U samców Homo sapiens liczebność plemników spadła o połowę w ostatnich 40 latach. ©

Czytaj także: Adam Robiński: Zmierzch epoki człowieka

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor książki "Strefy Cyberwojny", laureat Prix CIRCOM i Halabardy rektora AON. Stale...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]