Reklama

Raport o stanie świata

Raport o stanie świata

18.01.2021
Czyta się kilka minut
Trwa „apokalipsa owadów”, które giną od „tysięcy ran” – alarmują autorzy specjalnego wydania czasopisma „PNAS”.
W

Wiele z tych ran zadaje ludzkość, ale z publikacji wyłania się złożony obraz zjawiska. Wymieranie nie obejmuje wszystkich grup taksonomicznych. Z powodu ocieplenia klimatu część gatunków znajduje nowe siedliska. Rośnie liczebność owadów słodkowodnych, dzięki poprawie stanu rzek w zachodniej Europie i USA. Gdzieniegdzie zagrożonym taksonom pomogło wprowadzenie nowych roślin. Jednak globalny problem istnieje: co roku liczebność (i całkowita biomasa) owadów – zwierząt odgrywających kluczowe role w wielu ekosystamach – spada o 1-2 proc. Trudno temu zapobiec, bo trudno wskazać główną przyczynę. Obok zmian klimatycznych wymienia się m.in. zanieczyszczenie środowiska, deforestację, urbanizację, rozwój rolnictwa i zatrucie pestycydami. Konkretnym gatunkom zagrażają także wirusy i pasożyty. ©℗


Czytaj także: Oto dominujący gatunek na naszej planecie. Około 500 milionów ton biomasy. Wagowo jest go o jedną trzecią więcej niż ludzi. Król Antarktyki!

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Słyszy się nieraz od kierowców: "Gdy jechałem przez Niemcy to szyby w aucie miałem czyste a jak tylko wjechałem do Polski to co chwilę jakiś żuk rozbijał mi się na szybie." Nie jest łatwo nadrobić nasze zapóźnienie cywilizacyjne.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]