Reklama

CO2 zmienia klimat?

CO2 zmienia klimat?

01.04.2019
Czyta się kilka minut
Przegląd blogów naukowych.
C

Crazynauka.pl W porównaniu z 1980 rokiem Ziemia doświadcza ponad dwukrotnie więcej upałów, susz i związanych z nimi pożarów lasów. Liczba burz jest dwukrotnie większa niż 38 lat temu. To tylko przedsmak tego, co nas czeka.

doskonaleszare.github.io To, że niektórych skutków zmiany klimatu nie da się już uniknąć, nie oznacza, że należy usprawiedliwiać brak jakichkolwiek działań. Faktycznie, kolektywnie jako ludzkość zawaliliśmy pierwsze podejście do redukcji emisji gazów cieplarnianych 30 lat temu. Jednak globalne ocieplenie nie jest problemem binarnym, który można rozwiązać albo nie, i prawdopodobnie nigdy nie będzie tak źle, żeby nie mogło być jeszcze gorzej.

naukaoklimacie.pl Także rolnictwo zaczyna borykać się z poważnymi problemami. Susze na Wielkich Równinach USA już teraz zagrażają tamtejszej tradycyjnej ekstensywnej hodowli bydła. W południowej części regionu parowanie przeważa nad opadami praktycznie we wszystkich miesiącach roku. Każda, nawet drobna zmiana w temperaturze ma więc znaczenie – straty w plonach dla ekstremalnych susz rosną tu o ok. 25 proc. na każdy stopień globalnego ocieplenia.

chronmyklimat.pl Większość ludzi nie wie, że 51 proc. całego oleju palmowego importowanego do Europy trafia do naszych samochodów. UE subsydiuje go jako „ekologiczny biodiesel”, mimo że jest trzykrotnie gorszy dla klimatu niż zwykły diesel z powodu wylesiania, które powoduje. Niepokojące jest to, że Komisja UE jest lobbowana przez indonezyjskie i malezyjskie rządy, aby nadal promować olej palmowy w oleju napędowym. Grożą one Komisji, że nie podpiszą ważnych transakcji handlowych z Europą.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]