Reklama

Ładowanie...

Mój wpływ

16.08.2021
Czyta się kilka minut
Zmiany klimatu dotykają każdego regionu na świecie, a niektóre są już nieodwracalne.
Ks. Adam Boniecki. Fot. Maciej Zienkiewicz dla „Tygodnika Powszechnego”
GRAŻYNA MAKARA
N

Najnowszy raport IPCC o zmianach klimatycznych, a właściwie jego pierwszy rozdział (42 stronice) dotyczący globalnego ocieplenia, adresowany do decydentów – nie nastraja optymistycznie. Już poprzedni z 2013/2014 r. wiał grozą, obecny nie wskazuje na poprawę sytuacji, chociaż naukowcy są w swoich stwierdzeniach ostrożni. W kolejnych raportach – ten jest szósty – od hipotez na temat wpływu człowieka na dzisiejsze zmiany klimatyczne doszli do niezachwianej pewności: nasza planeta się ogrzewa pod wpływem działalności człowieka.

Zmiany klimatu dotykają każdego regionu na świecie, a niektóre są już nieodwracalne: zakwaszanie się oceanów i zwiększanie się temperatury wody, topnienie lodowców itd. Od początku XX wieku poziom oceanów wzrósł o 20 cm. I nadal rośnie.

Wszystkie opracowane przez IPCC scenariusze, nawet najbardziej optymistyczne, zakładają przekroczenie do 2040 r....

4272

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]