Reklama

Ładowanie...

Nie jesteśmy bezpieczni

16.08.2021
Czyta się kilka minut
Zbigniew Karaczun, sozolog: Do tej pory każda generacja myślała, co zrobić, żeby świat był dla następnych pokoleń lepszy. A my robimy wszystko, żeby im go odebrać i zostawić pustynię.
Wolontariusze przy pożarze na Eubei, Grecja, 9 sierpnia 2021 r. Fot. ANGELOS TZORTZINIS / AFP / EAST NEWS
W

WOJCIECH BRZEZIŃSKI: Sekretarz generalny ONZ António Guterres najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) nazwał „czerwonym alarmem” dla ludzkości.

ZBIGNIEW KARACZUN: Już poprzednie raporty z 2007 i 2014 r. ostrzegały, że to ostatnia chwila na działania, które pozwoliłyby zatrzymać zmianę klimatu na bezpiecznym poziomie. W obecnym, szóstym raporcie pojawia się informacja, że nawet jeśli dziś zaczniemy skuteczne działania, to zatrzymać ocieplenia przed przełamaniem granicy 1,5 stopnia Celsjusza już się nie uda. Ale jest też optymizm. Jeśli podejmiemy takie działania, to po tym przebiciu się przez poziom 1,5 st. i osiągnięciu ocieplenia o około 1,7 st. klimat powróci do poziomu 1,5 st., więc powstrzymamy najgorszy scenariusz.

Najgorszy, czyli właściwie jaki?

Powiem tak: nie wiem. System przyrodniczy zmienia się skokowo....

11988

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]