Reklama

Pierwszy koniec świata

Pierwszy koniec świata

05.07.2021
Czyta się kilka minut
Magdalena Budziszewska, psycholożka: Osoby w żałobie klimatycznej często mówią, że straciły wiarę w ludzkość. A ja myślę, że może to dobrze.
FILIP KLIMASZEWSKI
K

KRZYSZTOF STORY: Przeczytałem dziś nagłówek: „Miażdżący raport wyciekł do mediów. Katastrofa bliżej, niż myśleliśmy?”. Tekst ilustrowało zdjęcie płonących lasów. Niby wiem, że chodzi o klikalność, ale i tak się przestraszyłem. Co naszej psychice robi zmiana klimatu?

MAGDALENA BUDZISZEWSKA: Każdy tak ogromny problem podwyższa poziom stresu. Nakłada się na wszystko, co już mamy w życiu. Najczęstszą reakcją jest lęk, ale mogą to być też choroby somatyczne, nałogi, utrata poczucia sensu, agresja, stany depresyjne.

Można już mówić o depresji klimatycznej?

Staramy się nie stawiać osobnych diagnoz dotyczących klimatu. W psychologii nie ma tradycji wiązania choroby z konkretnym problemem.

A depresja poporodowa?

To wyjątek, w którym mamy rozpoznany biologiczny mechanizm stojący za chorobą, inny od zwykłej depresji. Ale nie rozróżniamy...

17325

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]