Reklama

Ładowanie...

Pierwszy koniec świata

05.07.2021
Czyta się kilka minut
Magdalena Budziszewska, psycholożka: Osoby w żałobie klimatycznej często mówią, że straciły wiarę w ludzkość. A ja myślę, że może to dobrze.
FILIP KLIMASZEWSKI
K

KRZYSZTOF STORY: Przeczytałem dziś nagłówek: „Miażdżący raport wyciekł do mediów. Katastrofa bliżej, niż myśleliśmy?”. Tekst ilustrowało zdjęcie płonących lasów. Niby wiem, że chodzi o klikalność, ale i tak się przestraszyłem. Co naszej psychice robi zmiana klimatu?

MAGDALENA BUDZISZEWSKA: Każdy tak ogromny problem podwyższa poziom stresu. Nakłada się na wszystko, co już mamy w życiu. Najczęstszą reakcją jest lęk, ale mogą to być też choroby somatyczne, nałogi, utrata poczucia sensu, agresja, stany depresyjne.

Można już mówić o depresji klimatycznej?

Staramy się nie stawiać osobnych diagnoz dotyczących klimatu. W psychologii nie ma tradycji wiązania choroby z konkretnym problemem.

A depresja poporodowa?

To wyjątek, w którym mamy rozpoznany biologiczny mechanizm stojący za chorobą, inny od zwykłej depresji. Ale nie rozróżniamy...

17325

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]