Reklama

Klimat – ich sprawa

Klimat – ich sprawa

18.03.2019
Czyta się kilka minut
Młodzi żyją w realnym świecie i przychodzą do szkoły z pytaniami – mówi Katarzyna Cieplińska, nauczycielka. – Albo zamkniemy się w „świecie podstaw programowych”, albo spróbujemy na te pytania odpowiedzieć. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny był doskonałą ku temu okazją.
Demonstracja na Rynku Głównym w Krakowie, 15 marca 2019 r. / FOT. JACEK TARAN
Demonstracja na Rynku Głównym w Krakowie, 15 marca 2019 r. / FOT. JACEK TARAN
B

Bardzo się ucieszyłam, że idą – mówi o swoich dzieciach, uczniach krakowskich liceów (Antek w klasie maturalnej, Urszula w drugiej) Cecylia Malik, artystka i aktywistka. – Od lat nie chodzą ze mną na protesty. Sprawy kobiet, demokracji nie uważają za „swoje”, ale dorosłych. Klimat nie tylko uznali za swój, ale poczuli się grupą.

– To wspaniale, że młodzi połączyli się wokół jednoznacznie dobrej idei, zwłaszcza w czasie, gdy mamy tendencję do dzielenia się na obozy – dodaje Katarzyna Cieplińska, nauczycielka Waldorfskiej Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Krakowie.

Malik i Cieplińska (wraz z ok. 40 uczniami klas szóstych) przyszły 15 marca na Rynek Główny, by wziąć udział w Młodzieżowym Strajku dla Klimatu. Demonstrowano też w innych miastach. Czasami wbrew szkołom. Malik: – Nauczycielka jednego z moich dzieci powiedziała, że zmiany klimatyczne to mit. Zmarnowano szansę, by porozmawiać z uczniami o czymś ważnym, czego szkoła nie uczy.

– Młodzi żyją w realnym świecie i przychodzą do szkoły z pytaniami – dodaje Cieplińska. – Albo zamkniemy się w „świecie podstaw programowych”, albo spróbujemy na te pytania odpowiedzieć. Strajk Klimatyczny był doskonałą ku temu okazją. ©℗


CZYTAJ SPECJALNY SERWIS „TYGODNIKA”: GLOBALNE OCIEPLENIE –  PYTANIA O NASZĄ PRZYSZŁOŚĆ >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]