Reklama

Niemcy: powódź określi kampanię wyborczą

Niemcy: powódź określi kampanię wyborczą

z Lipska
19.07.2021
Czyta się kilka minut
Po deszczach o intensywności nienotowanej na przestrzeni ostatnich stu lat w zachodnich regionach Niemiec wylały dopływy Renu. Zniszczenia są niewyobrażalne.
fot. Harald Tittel / dpa / EAST NEWS
N

Niektóre miasteczka i wsie w powiecie Ahrweiler (w górach Eifel) wyglądają tak, jakby miały tam miejsce działania wojenne. Zginęło co najmniej 160 osób (w tym ponad 100 w powiecie Ahrweiler), a kilkaset uważa się za zaginione. Media donoszą o kolejnych dramatach; np. w miasteczku Sinzig zginęło 12 pensjonariuszy domu opieki dla upośledzonych umysłowo. Politycy głównych partii zgodnie odwiedzają poszkodowanych i obiecują szybką pomoc, choć ze strony części opozycji pojawia się krytyka, że władze nie były przygotowane albo że mogły sprawniej reagować.

Powodzie wprowadzają nową dynamikę do kampanii przed wyborami do Bundestagu, które odbędą się 26 września. Już wcześniej zmiany klimatu stanowiły – obok pandemii – jej główny wątek. Teraz kraj odczuwa konkretne ich skutki. Politycznie to szansa zwłaszcza dla Zielonych, których program jest w kwestii klimatu najbardziej radykalny.

Tymczasem pada nadal. Wprawdzie w zachodnich regionach pogoda się poprawia, ale poziom wody wzrósł niebezpiecznie na Łabie i Dunaju. 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]