Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
migracje
Artykuły na ten temat
Rozkręcająca się „afera wizowa” może spowodować przegraną partii władzy
Marcin Żyła
Tzw. afera wizowa skomplikowała sytuację Zjednoczonej Prawicy, opozycji zaś niespodziewanie wsunęła w dłonie oręż. Kłopot w tym, że i jedni, i drudzy tylko z…
Ponad połowa Niemców nie chce dalszego przyjmowania uchodźców
Łukasz Grajewski
Napływ migrantów, inflacja i nieudolność rządzących pchają Niemców w ramiona radykałów. AfD awansuje na drugie miejsce w sondażach i żąda przyspieszonych…
Bałam się drzew nade mną. Historia ucieczki z Kamerunu
Jacek Taran
Jej męża zamordowano, gdy była w szóstym miesiącu ciąży. Na granicy przeżyła gehennę, ale i tak jest wdzięczna - spotkała w Polsce wspaniałych ludzi i mogła…
Erytrea w Skandynawii, czyli polityka z importu
Marcin Żyła
Jeśli nie zainteresujesz się światem, świat sam zainteresuje się tobą. Ta zasada coraz częściej sprawdza się w Europie – ostatnio, na dwa sposoby, w Danii i …
Czy straszenie migrantami pomoże PiS wygrać wybory
Piotr Wójcik
Pod rządami partii, która na sztandarach ma obronę polskich granic przed imigrantami, staliśmy się krajem absorbującym ogromną liczbę cudzoziemców. Popełniamy…
Śmierć pół tysiąca ludzi jest efektem bezprawia na morzu. Europa je toleruje
Marcin Żyła
W nocy z 13 na 14 czerwca na wodach międzynarodowych 80 km od Peloponezu zatonął kuter, którym podróżowało od 400 do nawet 750 osób. Ocalały tylko 104.
Albańscy łącznicy
Marcin Żyła
Szlaki migracyjne zawsze przyciągały grupy przestępcze. W ostatnich dniach nigdzie nie widać tego lepiej, jak na obu brzegach kanału La Manche.
Migracje: kontekst i detal
Marcin Żyła
Po wydarzeniach w Melilli, San Antonio i na Morzu Śródziemnym bardziej niż kiedykolwiek – oraz bez emocji – potrzebujemy zrozumienia, czym w praktyce jest…
Czasem mury, czasem wojny
DAVID FRYE
,
Marcin Żyła
David Frye, historyk: Nie zawsze są skuteczne, a jeszcze rzadziej pożądane. Jednak świat bez murów i granic po prostu nie istnieje. I nie istnieją wtedy także…
Niemcy wobec kryzysu granicznego
Wojciech Pięciak
Za Odrą narasta niepokój przed eskalacją kryzysu na wschodniej granicy Unii. Kolejni politycy postulują uszczelnienie „szlaku białoruskiego”.
W napięciu
Agnieszka Zielińska
Andaluzyjska gmina El Ejido to od lat prawicowy bastion Hiszpanii. To także region rolniczy, korzystający z pracy imigrantów. Jak to funkcjonuje? Pojechaliśmy…
Próba ognia
Krzysztof Story
Jesienią 2021 roku południe Europy podsumowuje nie tylko wpływy z turystyki, ale też największe od lat pożary lasów. Wracają również wspomnienia.
#DOM (18): Granica stoi w miejscu
Krzysztof Story
,
Bartosz Rumieńczyk
Bartosz Rumieńczyk, reporter: "Unia Europejska od 2016 roku nie zmieniła swojej polityki migracyjnej. Stoimy w miejscu. Zamiast pracować nad nowymi…
Zemsta Łukaszenki
Wojciech Konończuk
Rosnąca nagle liczba ludzi z Bliskiego Wschodu i Afryki, którzy usiłują nielegalnie dostać się z Białorusi na Litwę i do Polski, to efekt planowych działań…
Londyn wzorem Australii
Patrycja Bukalska
Nie przyjeżdżajcie
Marta Zdzieborska
Biden zaczął prezydenturę od odkręcania polityki migracyjnej Trumpa. Ale wobec kryzysu na granicy z Meksykiem działa podobnie jak poprzednia administracja.
Kraje dobre i kraje złe
Klaus Bachmann
Nowy pakt migracyjny Komisji Europejskiej sprzyja autorytarnym tendencjom w Unii. I będzie nieskuteczny.
Wojciech Jagielski: reportaż z przyszłości
Wojciech Jagielski
,
Michał Kuźmiński
Gdzie będziemy za 25 lat? Co wydarzy się w Nowy Rok 2045? Jaka przyszłość czeka Europę i świat? Opowiada o tym reporter, pisarz i znawca Afryki Wojciech…
Migracje: niekończąca się historia
Marcin Żyła
Im dłużej politycy będą nas przekonywać, że masowe migracje to zjawisko nadzwyczajne, tym gorzej wyjdą na tym przyszłe pokolenia.
UE ogranicza migrację, rząd RFN w chaosie
WP
Dzieci w internowaniu
Jan Smoleński
Historia z rozdzielaniem rodzin migrantów skupia jak w soczewce wszystkie kłopoty administracji Trumpa: niechęć do ustępstw i brak profesjonalizmu, podlane…
Migawki z kryzysu
MŻ
Brzuchem za chlebem
Michał Kucharski
Coraz więcej mieszkańców Bałkanów opuszcza swoje ojczyzny w poszukiwaniu lepszego życia. Problem dotyka niemal wszystkich krajów byłej Jugosławii.
Muzeum Najmniejsze
Adam Robiński
Pomysł był prosty: zapytać świadków historii o to, jak to jest – przyjechać w nowe miejsce, wejść do cudzego, opuszczonego domu i zacząć od nowa.
Islamizacja Polski? 0,2 proc. w 2050 r.
ŻyM
Uchodźcy: Kościół pomaga, państwo nie
Marcin Żyła
Państwo polskie okazało się niezdolne do przesiedlenia kilkudziesięciu uchodźców wojennych. Zadanie to najwyraźniej przekroczyło możliwości szefów MSW i MSZ.
Miasto otwarte
Beata Chomątowska
Stolica jako teren rywalizacji między „prawdziwymi warszawiakami” a „słoikami” to obrazek chwytliwy medialnie, ale nieprawdziwy.
Przystanek Austria czy kalifat Austria
Barbara Radzikowska-Kryśczak
Choć jesień zaczęła się na dobre, tu jest gorąco. Kryzys migracyjny dotyka też Austrii, a nastroje społeczne wahają się między euforią a histerią.
Przytór odzyskany
Andrzej Dwojnych
70 lat temu granice Polski przesunięto na Zachód. Kim byli pierwsi osadnicy przybywający do niemieckich domów? Spójrzmy na Przytór, osadę nad Bałtykiem.
Bastion integracji
Szymon Łucyk
Francuzi pytają: jak zatrzymać islamski ekstremizm? I jak zintegrować podzielone kulturowo społeczeństwo? Na pierwszą linię tej walki wysuwa się szkoła.