Reklama

Dzieci w internowaniu

Dzieci w internowaniu

26.06.2018
Czyta się kilka minut
Historia z rozdzielaniem rodzin migrantów skupia jak w soczewce wszystkie kłopoty administracji Trumpa: niechęć do ustępstw i brak profesjonalizmu, podlane sosem z rozdętego ego prezydenta.
Jeden z ośrodków straży granicznej USA, w których przetrzymywane są dzieci oddzielone od rodziców, McAllen, Teksas, 17 czerwca 2018 r. HANDOUT / AFP / EAST NEWS
P

Po wielokrotnych zapewnieniach, że tylko Kongres może powstrzymać odbieranie dzieci rodzicom, których straż graniczna USA zatrzymała pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy z Meksykiem, w minionym tygodniu prezydent Donald Trump w końcu podpisał rozporządzenie mające zakończyć ten proceder.

Dokument to niejasny: nie wspomina o już odebranych dzieciach, zaś jego skutki mogą być niezgodne z prawem – w USA nie wolno przetrzymywać dzieci w areszcie przez długi czas, nawet z rodzicami. Administracja Trumpa musiałaby więc wypuszczać zatrzymane rodziny, a to z kolei jest sprzeczne z polityką „zera tolerancji”, ogłoszoną w kwietniu przez szefa Departamentu Sprawiedliwości Jeffa Sessionsa.

A to właśnie decyzja Sessionsa była pierwotną przyczyną rozdzielania rodzin.

Oburzenie rosło stopniowo. Z każdym doniesieniem medialnym opinia publiczna w USA była coraz...

9419

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]