Reklama

Miasto otwarte

Miasto otwarte

30.11.2015
Czyta się kilka minut
Stolica jako teren rywalizacji między „prawdziwymi warszawiakami” a „słoikami” to obrazek chwytliwy medialnie, ale nieprawdziwy.
Fot. Karolina Misztal / REPORTER
P

Przyjechał do Warszawy, bo miał do niej najbliżej: najczęściej z Mazowsza, w dalszej kolejności z Lubelszczyzny albo województwa łódzkiego. Podążył za lepiej płatną pracą. Jeśli trafił tu jeszcze w latach 90., motywowała go głównie chęć zrealizowania się zawodowo. Ten, który zdecydował się na przeprowadzkę po 2004 r., już po wstąpieniu Polski do UE, oprócz powodów pragmatycznych kierował się też sympatią do miasta (to nowość). Niezależnie od przyczyn, dla których tu się znalazł, i długości pobytu, uważa, że jest stąd. Mówi o sobie: „warszawiak”. I nie odmawia prawa do takiej samej identyfikacji innym.

Sercem Warszawy jest dla niego Stare Miasto. Niekwestionowanym symbolem – Pałac Kultury. Miejską tożsamość definiuje przez związek z najbliższym otoczeniem – najczęściej osiedlem lub dzielnicą. Warszawa kojarzy mu się głównie z historią – wśród wydarzeń historycznych, które...

11199

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mimo, że nie pochodzę z Warszawy, jest to jedyne miasto w Polsce, do którego chciałbym wrócić.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]