Reklama

Bastion integracji

13.09.2015
Czyta się kilka minut
Francuzi pytają: jak zatrzymać islamski ekstremizm? I jak zintegrować podzielone kulturowo społeczeństwo? Na pierwszą linię tej walki wysuwa się szkoła.
Drugie pokolenie imigrantów. Villetaneuse pod Paryżem Fot. Herv / Polaris / EAST NEWS
A

Antoine Lucciardi, lat 33, prowadzi zajęcia teatralne w dwóch paryskich liceach. Ma kręconą brodę, okulary i kraciasty kaszkiet. Siedząc przy stoliku paryskiej kawiarni, zamyśla się co chwila, wypuszczając kłęby papierosowego dymu.
Uczy w szkole prywatnej, w XII Dzielnicy Paryża. Liceum, do którego – zauważa jakby mimochodem – chodzi córka jednego z karykaturzystów z magazynu „Charlie Hebdo”, Tignousa, zamordowanego wraz z kolegami na początku roku przez muzułmańskich ekstremistów. Do dziś nie wygasły tu emocje po tamtym wydarzeniu.

Antoine pamięta dobrze pierwsze dni stycznia, gdy najpierw doszło do zamachu na redakcję pisma, a dwa dni później – na sklep koszerny Hyper Cacher. Był z dziećmi w szkole, kiedy dowiedzieli się o strzałach w żydowskim supermarkecie. To niespełna kilometr od liceum. Dorosłych ogarnęło przerażenie. Szkołę – jak wiele wtedy we Francji –...

14127

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]