Reklama

Bastion integracji

Bastion integracji

13.09.2015
Czyta się kilka minut
Francuzi pytają: jak zatrzymać islamski ekstremizm? I jak zintegrować podzielone kulturowo społeczeństwo? Na pierwszą linię tej walki wysuwa się szkoła.
Drugie pokolenie imigrantów. Villetaneuse pod Paryżem Fot. Herv / Polaris / EAST NEWS
A

Antoine Lucciardi, lat 33, prowadzi zajęcia teatralne w dwóch paryskich liceach. Ma kręconą brodę, okulary i kraciasty kaszkiet. Siedząc przy stoliku paryskiej kawiarni, zamyśla się co chwila, wypuszczając kłęby papierosowego dymu.
Uczy w szkole prywatnej, w XII Dzielnicy Paryża. Liceum, do którego – zauważa jakby mimochodem – chodzi córka jednego z karykaturzystów z magazynu „Charlie Hebdo”, Tignousa, zamordowanego wraz z kolegami na początku roku przez muzułmańskich ekstremistów. Do dziś nie wygasły tu emocje po tamtym wydarzeniu.

Antoine pamięta dobrze pierwsze dni stycznia, gdy najpierw doszło do zamachu na redakcję pisma, a dwa dni później – na sklep koszerny Hyper Cacher. Był z dziećmi w szkole, kiedy dowiedzieli się o strzałach w żydowskim supermarkecie. To niespełna kilometr od liceum. Dorosłych ogarnęło przerażenie. Szkołę – jak wiele wtedy we Francji – zamknięto...

14301

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]