Reklama

Ładowanie...

Pisarka i autorka sztuk teatralnych, od września 2020 r. felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Zadebiutowała w 2002 r. powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” (Paszport „Polityki”), a wydany cztery lata później „Paw królowej” przyniósł jej Nagrodę Nike. W tym samym roku ukazał się dramat „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” (sztukę w reż. Przemysława Wojcieszka wystawił warszawski Teatr Rozmaitości), zaś dwa lata później „Między nami dobrze jest” – „tragikomedia wirtualna” o polskiej rzeczywistości oraz pamięci historycznej, którą wyreżyserował Grzegorz Jarzyna. W 2012 r. ukazała się jej powieść o ekscentrycznych amerykańskich hipsterkach Jo i Fah pt. „Kochanie, zabiłam nasze koty”, a w 2014 r. opowieść autobiograficzna dla dorosłych i dzieci „Jak zostałam wiedźmą”. W tym samym roku Masłowska zadebiutowała jako wokalistka na wydanej pod pseudonimem Mister D. satyrycznej płycie „Społeczeństwo jest niemiłe” z muzyką Marcina Macuka (klawiszowca zespołu Pogodno, znanego także ze współpracy z Moniką Brodką i Katarzyną Nosowską) oraz Kuby Wandachowicza z Cool Kids of Death. W 2015 r. ukazał się zbiór jej felietonów „Więcej niż możesz zjeść” – pastisz magazynów kulinarnych i podróżniczych. Wydany w 2019 r. rozpisany na głosy rap-poemat „Inni ludzie” wystawił w TR Warszawa Grzegorz Jarzyna. We wrześniu w Wydawnictwie Literackim ukazał się drugi tom jej felietonów „Jak przejąć kontrolę nad światem” pisanych dla „Dwutygodnika”.
Fot. Grażyna Makara

Artykuły

Dorota Masłowska / fot. Grażyna Makara
12.09.2022
Niebo jest niebieskie, za nim kosmos. Tramwaje mruczą i dzwonią, lekki wiatr wiąże na wszystkim luźne srebrne wstążki spalin.
29.08.2022
Rozkoszny orgiastyczny vibe nadmorskich wakacji udzielił się nam szybko. Ani się nie obejrzysz, a już zagryzasz gluten cukrem, tłuszcze trans – fantą, bitą śmietanę – fryturą. A potem...
Dorota Masłowska / fot. Grażyna Makara
15.08.2022
Znam tę plażę w każdej odsłonie. Jej zimowe melancholie, czarne sztormy, srebra, zimne zielenie, potem znów technikolory wiosny. Znam ją wrogą i posępną, ale i beztroską, i słoneczną jak...
01.08.2022
Warszawa. Nierozplątywalne kłębowiska żyć, kołtuny losu, mrowiska historii. Mózg klasyfikuje to wszystko jako „tłum”, by nie oszaleć.
04.07.2022
Asfalt lśni jak czarne masło. Powietrze szkli się nad rozżarzonym betonem, metal parzy. Zagrożone jest każde życie, duże i małe.
Dorota Masłowska / fot. Grażyna Makara
20.06.2022
Ktoś napisał na moim Facebooku nienawistny komentarz. Zdarzało mi się to ostatnio na tyle często, że przeglądałam je pobieżnie i hurtem, jednak nad tym jednym zatrzymałam się na chwilę.
Dorota Masłowska / fot. Grażyna Makara
06.06.2022
Moja żabka jest urzędem, stołówką, źródełkiem, klubem dyskusyjnym, świetlicą, centrum integracji i dezintegracji. Domem Polaka.
Dorota Masłowska / fot. Grażyna Makara
23.05.2022
Wojna!” – krzyknął chłopiec głosem małej antylopki, która, gdy zostaje sama, udaje w lustrze, że jest lwem. Mimochodem – tak jakby krzyknęło mu się, krzyknęło coś nim, a ciało...
Dorota Masłowska / fot. Grażyna Makara
09.05.2022
Pięciu mężczyzn około pięćdziesięcioletnich rozpija ogromną butelkę wódki. Przejęli soundsystem; ciekawi mnie ich playlista, choć jest tak nieciekawa.
Dorota Masłowska / fot. Grażyna Makara
04.04.2022
Dosiadam się do jakichś kobiet. To starsza Ukrainka z dorosłą córką. Córka rozmawia przez telefon zduszonym szeptem, niemal jakby to były już resztki jej głosu, który musi bardzo oszczędzać...

Strony