Reklama

Ładowanie...

Dzieci. Felieton Doroty Masłowskiej

23.05.2022
Czyta się kilka minut
Dorota Masłowska / fot. Grażyna Makara
Dorota Masłowska / fot. Grażyna Makara
W

Wojna!” – krzyknął chłopiec głosem małej antylopki, która, gdy zostaje sama, udaje w lustrze, że jest lwem. Mimochodem – tak jakby krzyknęło mu się, krzyknęło coś nim, a ciało zaimprowizowało do tego jakiś niezborny gest potęgi. To była niebezpieczna, straszna, ekscytująca, fajna wojna, która mu się nagle uwidziała, wszyscy najpierw po równo naparzali się krepą, potem każdy zwyciężył, a na koniec razem szli do McDonaldsa na Happy Meal, dołączone były do niego małe roześmiane rakiety i mini-bomby. Ogarnęła mnie dziwność: wojna prawdziwa, upiorny konkret martwych i okaleczonych ciał, bombardowań, okopów, tobołów ciągniętych przez uchodźców, odbijająca się w umysłach dzieci. Ich iPhone’y pełne najkoszmarniejszych, niecenzurowanych przez nikogo obrazów wolnego dostępu, a jednocześnie idea wojny zaszczepiana w nich od maleńkości: czekające na nich pod choinką plastikowe karabiny (zabawka...

5525

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]