Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 29/2006
Data wydania:
16.07.2006
Numer wydania:
29
Rok wydania:
2006
Obraz tygodnia
Na skróty (3-9 VII)
Obraz tygodnia (3-9 VII)
Kazimierz Marcinkiewicz złożył na ręce władz PiS dymisję z funkcji premiera po tym, jak kontrowersje w partii wzbudziło niekonsultowane z nią spotkanie szefa…
Kronika religijna (3-9 VII)
STOLICA APOSTOLSKA
Komentarze
Samotna wyspa Kaczyńskiego
Joachim Trenkner
Na meczu mundialowym w Dortmundzie Lech Kaczyński pozwolił sobie jeszcze na to, by obok kanclerz Angeli Merkel patrzeć, jak odważnie walcząca polska drużyna w…
Na Ukrainie kontrrewolucja?
Andrzej Brzeziecki
Niespodziewana zmiana sojuszy - przejście lidera socjalistów Ołeksandra Moroza do obozu Wiktora Janukowycza i komunistów to cios dla demokratycznych przemian…
Koncelebrans
Ks. Adam Boniecki
Udział arcybiskupa seniora Juliusza Paetza w koncelebrze odprawianej w 50. rocznicę Poznania '56 zbulwersował opinię publiczną, co znalazło wyraz w mediach...
Pochwała reżimu
Jarosław Gugała
Generał Franco był dyktatorem. Jedyną jego wyraźną zasługą dla Hiszpanii jest to, że potrafił przygotować w miarę spokojny demontaż faszystowskiego systemu, co…
Gdzie kończy się logika...
Michał Kuźmiński
Technologie informacyjne na polu bitwy? Mobilne oddziały szybkiego reagowania? "Chirurgiczne cięcia? Nowoczesne myśliwce? Ależ skąd, wizja armii kwitnąca…
Temat Tygodnika
Jak w Himalajów ogromie jechaliśmy na ibupromie
Jacek Podsiadło
Wakacje, czyli podróż… A mój syn dostanie końską podkówkę, którą znalazłem na samym grzbiecie przełęczy Gongmaru La, wyżej w życiu nie wlazłem i chyba już nie…
Czytania
Miłość grzesznicy
Elżbieta Adamiak
Łukasz, choć podobnie jak inni Ewangeliści zamieszcza w Ewangelii perykopę o namaszczeniu Jezusa przez kobietę, odmiennie rozkłada akcenty teologiczne. Różnice…
Rozesłał ich po dwóch
Paweł Kozacki OP
Teksty dotyczące rozesłania uczniów, by wzywali do nawrócenia, przeczytałem, siedząc w leśniczówce Borowik z grupą, w której większość stanowiły rodziny z…
Kraj i świat
Letnie przesilenie
Jan Kofman
ANNA MATEJA: - Co się zmieni, gdy obaj bracia Kaczyńscy będą mieć władzę?
Całuny nie mają kieszeni
Jakub Wiśniewski
Rodzi się "filantrokapitalizm - model dobroczynności, który najlepsze praktyki biznesowe i mechanizmy rynkowe wykorzystuje do realizacji celów…
Pokojowy egoizm
Andrzej Chojnowski
fot. KNA-Bild
Proces pokojowy? Ponury żart
Andrzej Kapiszewski
Gaza szykuje się do poważnej wojny. Jednoczą się, zwykle skłócone, zamieszkujące ją palestyńskie ugrupowania. Od wojny 1967 r. Gaza była okupowana przez Izrael…
Operacja ratunkowa
Krzysztof Kozłowski
To zapewne prawda, że dla Jarosława Kaczyńskiego premier Marcinkiewicz był zbyt samodzielny i zbyt popularny. Nie uzgodnił z prezesem PiS mianowania nowego…
I naprzód marsz, Ojczyzny dzieci
Mieczysław Rokosz
Zrewoltowany lud Paryża wtargnął do zbrojowni Inwalidów, skąd zabrał 32 tys. karabinów.Zamierzał dozbroić się w Bastylii, ale jej dowódca rozkazał strzelać.…
Bombowy błazen
Edward N. Luttwak
Należy się bez wątpienia obawiać bomb atomowych w rękach Kim Dzong Ila, nawet jeśli byłoby ich bardzo niewiele, relatywnie małych i niepewnych co do…
Na progu nowej debaty
Agnieszka Sabor
W rocznicę pogromu kieleckiego zdaliśmy sobie sprawę, że stoimy w przededniu kolejnej ważnej debaty społecznej. Skąd tuż po wojnie brały się przejawy…
Wiara
Pusty pokój dziecinny
Artur Sporniak
Przedłużająca się pustka troskliwie przygotowywanego pokoju dziecinnego jest tak dojmująca, że trudno to zrozumieć z perspektywy szczęśliwego rodzicielstwa,…
Historia Polski według SB
Abp Józef Życiński
Gdy "Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej, także i w dziedzinie werbowania tajnych współpracowników nadzwyczajne osiągnięcia statystyczne szły w…
Utopia samodzielności
Beata Anna Pokorska
To właśnie na wyborach w sumieniu polega istota etyki i każdy wybór dokonany z ominięciem sumienia będzie nieetyczny, choćby normy wskazywały inaczej. Jesteśmy…
Stare i nowe
Józefa Hennelowa
Antologię tekstów z okazji 60-lecia "Znaku zestawiał obecny redaktor naczelny miesięcznika (wciąż w charakterze p.o. zresztą), w historii pisma dziewiąty…
Jedność – rzecz cenna
Joanna Pietrzak-Thébault
Walencja już przed tygodniem była biało-żółta od dekoracji. Papieskie kolory miały klomby kwiatowe, ozdoby na latarniach i gmachach publicznych. Flagi wisiały…
Historia obrad Konferencji
JB
,
KAI
Zapewne nie będzie to lektura, po którą sięgną rzesze czytelników. Dla badających współczesną historię Kościoła w Polsce jest to jednak cenne źródło informacji…
Kultura
Jak w Himalajów ogromie jechaliśmy na ibupromie
Jacek Podsiadło
Wakacje, czyli podróż… A mój syn dostanie końską podkówkę, którą znalazłem na samym grzbiecie przełęczy Gongmaru La, wyżej w życiu nie wlazłem i chyba już nie…
Robaki i ludzie
Juliusz Kurkiewicz
Literaturę minionego stulecia otwierają dwa małe arcydzieła o młodości, szkole i narodzinach artysty. Poza tematem nie łączy ich nic: ani temperatura, ani…
Mędrzec
Andrzej Rostocki
Minęło dopiero kilka tygodni od śmierci Stanisława Lema, ale wielu czytelników i wielbicieli już odczuwa jego brak. Tyle lat towarzyszył nam swoją wiedzą,…
Nowoczesność pamięci
Agnieszka Sabor
Festiwal sprawia, że pokolenie amerykańskich i izraelskich Żydów, które spokojnie mogłoby się obejść bez pamięci o świecie krakowskiego talmudysty Mojżesza…
Zadowoleni niezadowoleni
Anna R. Burzyńska
Tekst Piotra Gruszczyńskiego nie jest pierwszą próbą nazwania grupy reżyserów, którzy przyszli po "młodszych zdolniejszych. "Notatnik Teatralny już w…
Życie muzyki i pułapki tradycji
Pierre Hantai
fot. P. Matsas - Virgin Classics
Na światłach
Andrzej Kopacki
Exodus I
Podróż do Pinterlandii
Kiedy w październiku ubiegłego roku ogłoszono, że laureatem literackiej Nagrody Nobla został Harold Pinter, nie mieliśmy ani jednej jego książki po polsku -…
Capote nieznany
Ta niewielka powieść objawiła się światu całkiem niedawno, w postaci czterech szkolnych zeszytów zapisanych atramentem i uzupełnionych kilkudziesięcioma…
Narodziny muzeum
Piotr Błoński
Opinie o nowo otwartym w Paryżu Muzeum Quai Branly są jednomyślne. To realizacja udana zarówno pod względem architektonicznym, jak i ekspozycyjnym.…
Zadowoleni kontra niezadowoleni
Roman Pawłowski
Niezadowoleni, podobnie jak autorzy kina moralnego niepokoju, pilnują rzeczywistości, a sztukę traktują jako medium społecznej komunikacji. Upominają się o…
Tygodnik Czytelników
Dziwny pietyzm
Jakub Beczek, omawiając w "Książkach w Tygodniku" (dołączonych do "TP" nr 26/06) wybór szkiców Boya-Żeleńskiego "W perspektywie czasu" - tom…
Szwajcarzy niewinni!
W moim omówieniu książki prof. Jerzego W. Borejszy "Śmieszne sto milionów Słowian..." ("Hitler i Słowianie", "TP" nr 28/06) jeden z cytatów…
Mój prywatny marsz
O likwidacji olkuskiego getta zachowała się relacja tutejszego lekarza, Mariana Auerhahna. Niemcy rozpoczęli akcję 10 czerwca 1942 r. nad ranem. W ciągu doby…
Do ministra edukacji
Środowisko polonistyczne, którego reprezentantami są członkowie Komisji Edukacji Szkolnej i Akademickiej Komitetu Nauk o Literaturze, wyraża głębokie…
Tani pomysł
Swoboda wyboru podręcznika to jedna z najważniejszych zdobyczy edukacyjnych ostatnich 17 lat. Tymczasem resort edukacji, realizując swój pomysł na tanie…
Artysta versus górnik
Mam na pieńku z górnikami. Jakiś czas temu postanowiłem sprawdzić, ile jestem wart na skali społecznej akceptacji ze strony władz. W formie prowokacji…
Pomoc dla Łukasza
Mój syn Łukasz ma siedem lat. Jest głuchoniewidomy, nie potrafi chodzić i musi być pampersowany; by się rozwijać, potrzebuje specjalnych odżywek Nutrison…
Zapominane...
Ludzie uważający się za katolików, nierzadko w pomieszczeniach z krzyżem wiszącym na ścianie, rzucają gromy na homoseksualistów, a nawet publicznie ich…