Reklama

Letnie przesilenie

Letnie przesilenie

11.07.2006
Czyta się kilka minut
ANNA MATEJA: - Co się zmieni, gdy obaj bracia Kaczyńscy będą mieć władzę?
J

JAN KOFMAN: - Przybędzie konfliktów.

- Czym się obecnie zajmują polscy politycy? Pracą nad dobrem wspólnym? Uzdrawianiem państwa? A może, co pokazało zamieszanie rozpętane po opublikowaniu pewnego tekstu satyrycznego w niemieckiej prasie, ochroną swojego wizerunku?

- Przede wszystkim grą polityczną, a więc polityką w jej najbardziej elementarnym znaczeniu. Możemy się zastanawiać, czy jej celem są wartości istotne dla społeczeństwa. Jestem jednak daleki od twierdzenia, że panuje w kraju chaos, choć jego przejawy można zauważyć przy konkretnych decyzjach politycznych.

Jedną z istotniejszych cech obecnej sytuacji politycznej jest coś innego: PiS staje się partią na poły hegemoniczną. To jeszcze nie jest monopol partii, a jedynie status hegemona narzucającego reguły gry - PiS, czy ściślej bracia Kaczyńscy, wyznaczają ramy, w jakich...

10419

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]