Kronika religijna (3-9 VII)

STOLICA APOSTOLSKA
 • Przekazywaniu wiary w rodzinie Papież poświęcił refleksje przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański" (2 lipca). W ten sposób Benedykt XVI nawiązał do tematu V Światowego Spotkania Rodzin w Walencji. "W tak wielu zeświecczonych dziś wspólnotach pierwszą niecierpiącą zwłoki koniecznością dla wierzących w Chrystusa jest właśnie odnowa wiary dorosłych, ażeby byli w stanie przekazywać ją nowym pokoleniom. Z drugiej strony, droga chrześcijańskiej inicjacji dzieci i dorastającej młodzieży może stać się pożyteczną okazją dla rodziców, by zbliżyli się na powrót do Kościoła i pogłębiali coraz bardziej piękno i prawdę Ewangelii" - przypomniał Papież. Wyraził też zatroskanie z powodu ostatnich wydarzeń w Iraku oraz w Ziemi Świętej.
 • Środowa audiencja generalna: kontynuując cykl o roli Apostołów w pierwotnym Kościele, Benedykt XVI poświęcił swoją katechezę postaci św. Jana. "Pan pragnie każdego z nas uczynić uczniem, który będzie przeżywał osobistą przyjaźń z Nim" - mówił Papież. - "Aby tak się stało, nie wystarczy iść za Nim i słuchać Go zewnętrznie; trzeba też żyć z Nim i tak jak On. Jest to możliwe wyłącznie w kontekście wielkiej zażyłości, przepojonym ciepłem całkowitego zaufania. Tak jest między przyjaciółmi". Pozdrawiając pielgrzymów po polsku, Benedykt XVI wezwał do modlitwy: "Lipiec to miesiąc, w którym tradycyjnie oddajemy cześć Najdroższej Krwi Chrystusa. W świecie ciągle jest przelewana niewinna ludzka krew (...). Proszę was o modlitwę, by współczesna ludzkość zaznała mocy Krwi Chrystusa, przelanej na Krzyżu dla naszego zbawienia". Po włosku Papież przypomniał wspominaną przez liturgię postać bł. Piergiorgio Frassatiego, patrona młodych, chorych i nowożeńców. "Niechaj jego przykład wierności Chrystusowi wzbudzi w was, drodzy młodzi ludzie, zamiary odważnego ewangelicznego świadectwa. Wam, drodzy chorzy, niech pomoże ofiarowywać codzienne cierpienia, ażeby na świecie urzeczywistniła się cywilizacja miłości. Was, drodzy nowożeńcy, niechaj wspiera w zobowiązaniu do uczynienia z głębokiej jedności z Bogiem fundamentu dla waszych rodzin" - powiedział Papież
 • Benedykt XVI pozdrowił uczestników Światowego Szczytu Religii w Moskwie (3-5 lipca). Zdaniem Papieża, tak znaczne zgromadzenie licznych przedstawicieli religii światowych świadczy o wspólnym pragnieniu dialogu cywilizacji oraz do poszukiwania ładu światowego. Na zorganizowanym przez Rosyjski Kościół Prawosławny spotkaniu Stolicę Apostolską reprezentował kard. Walter Kasper.
 • Ujawniono personalia członków watykańskiej delegacji, która niedawno prowadziła nieformalne rozmowy w Pekinie. Agencja UCANews podała, że w Chinach od 25 czerwca do 1 lipca przebywali abp Claudio Maria Celli (sekretarz Administracji Dóbr Stolicy Świętej, który w latach 1990-95 był podsekretarzem w sekcji ds. stosunków z państwami Sekretariatu Stanu i kilkakrotnie odwiedzał Chiny) oraz ks. Gianfranco Rota Graziosi (kierownik biura we wspomnianej sekcji Sekretariatu Stanu). Rozmowy między Stolicą Apostolską a komunistycznymi władzami w Pekinie zostały podjęte po niedawnych dwóch konsekracjach biskupich, dokonanych bez zgody Papieża. Obecnie istnieje w Chinach podziemna hierarchia kościelna mianowana przez Stolicę Apostolską, i oficjalna, z nadania władz Chińskiej Republiki Ludowej.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

 • W miejscowości Bondy w Kolumbii zamordowano franciszkanina o. Luisa Moreno, dyrektora ekonomicznego franciszkańskiej szkoły w Santa Marta. Duchownego ukamienowano. Z miejsca zbrodni skradziono jego samochód. Kolumbia to jeden z najbardziej niebezpiecznych krajów dla ludzi Kościoła. W ciągu ostatnich 20 lat zabito tam ponad 130 duchownych protestanckich i ponad 60 katolickich, w tym dwóch biskupów, porwano 20 księży i dokonano ponad 120 zamachów na duszpasterzy.
 • W Turcji po raz trzeci w tym roku doszło do napaści na księdza katolickiego. 2 lipca wieczorem na ulicy w porcie Samsun nad Morzem Czarnym mężczyzna ugodził nożem francuskiego księdza Pierre’a Brunissena, pracującego w tym kraju od 15 lat. Rana na szczęście nie była śmiertelna. Zdaniem bp. Ruggero Franceschiniego, przewodniczącego tamtejszego episkopatu, wydarzenia tego typu kompromitują starania Turcji o przyjęcie do Unii Europejskiej. Z kolei kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, podkreślił, że Turcja nie jest jeszcze gotowa do wejścia do UE. Ks. George Marovitch, rzecznik prasowy Międzyobrządkowej Konferencji Biskupiej Turcji, poinformował, że na wieść o napaści na ks. Brunissena niektórzy tureccy wyznawcy islamu wyrazili gotowość oddania mu swojej krwi.
 • Ponad 30 tys. wiernych wzięło udział w uroczystościach odpustowych w największym sanktuarium maryjnym Białorusi w Budsławiu (1-2 lipca). Uroczystościom przewodniczył kard. Kazimierz Świątek, emerytowany metropolita mińsko-mohylewski. Do "białoruskiej Częstochowy" przybyli pielgrzymi z Polski, Ukrainy, Litwy i Rosji.

Kard. Karl Lehmann, przewodniczący niemieckiego episkopatu, bardzo pozytywnie ocenił Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Niemczech. "Byliśmy dobrymi gospodarzami" - powiedział. Przegraną reprezentacji swojego kraju z Włochami 0:2 w półfinale nazwał "gorzką pigułką". "Nie można się załamywać. Sport jest grą. Zwycięstwo nie jest niczym pewnym nawet wtedy, gdy dokona się wielkiego wysiłku - zauważył kardynał. - Większość kibiców pokazała, że ich pełne pasji zaangażowanie na rzecz swoich drużyn i tym samym swoich narodów można pogodzić z szacunkiem wobec innych".

...I W POLSCE

 • Watykan zezwolił abp. Juliuszowi Paetzowi na udział w publicznych uroczystościach religijnych - oświadczył abp Stanisław Gądecki. W 2002 r. abp Paetz, oskarżany o molestowanie księży i kleryków, złożył rezygnację z urzędu ordynariusza poznańskiego. Jego następca, pytany przez dziennikarzy, dlaczego arcybiskup-senior koncelebrował Mszę w 50. rocznicę poznańskiego Czerwca, odparł: "W tym wypadku Stolica Apostolska przyjęła rezygnację i jednocześnie zaznaczyła, że arcybiskup może uczestniczyć we wszystkich publicznych uroczystościach, nie mogąc im przewodniczyć". Tego prawa abp Gądecki nie może poprzednikowi odebrać: "Nie jestem ponad Stolicą Apostolską. Nie mam władzy nad biskupami" - wyjaśnił. Pytany, czy Watykan nie powinien zająć klarownego stanowiska w sprawie byłego metropolity, wiceprzewodniczący Episkopatu odpowiedział: "Ani nie przeprowadzałem procesu, ani nie dawałem żadnego rozwiązania, więc nie mam wiedzy, która by mogła dać odpowiedź na to pytanie. To można uzyskać tylko u nuncjusza". Przyznał, że przyjęta przed czterema laty przez Watykan rezygnacja abp. Paetza "jest jedną z najpoważniejszych rzeczy, jakie można sobie wyobrazić". Abp Gądecki przestrzegł jednak przed "manichejską wizją Kościoła z czasów starożytnych", która głosi, że "wszyscy w łodzi powinni być czyści i święci, a reszta za burtę".
 • Liczba księży współpracujących z komunistyczną bezpieką w diecezji sandomierskiej nie przekroczyła 8 proc. - poinformował ks. dr hab. Bogdan Stanaszek podczas prezentacji drugiego tomu historii tamtejszego Kościoła. Autor stwierdził, że szczególnie groźnym tajnym współpracownikiem był "Ul". Dobrowolnie denuncjował księży i donosił bezpiece o planach Kościoła, do których miał dostęp dzięki przyjaźni z wikariuszem generalnym kurii. Agenta zdradził jednak styl życia, poza tym wikariusze podejrzewali, że był niewierzący. "Takie postawy trzeba napiętnować. Należy jednak pamiętać, że duża część spośród TW dostarczała nieistotnych informacji i szukała okazji do zerwania współpracy" - stwierdził ks. Stanaszek. Wskazał również na nieugiętą postawę bp. Jana Kantego Lorka, który w latach 50. nie dopuścił do przejęcia urzędów diecezjalnych przez księży dyspozycyjnych wobec władz. Ks. Stanaszek ubolewał, że media stwarzają wrażenie, jakoby ludzie Kościoła generalnie współpracowali z bezpieką.
 • Kard. Zenon Grocholewski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela miasta Poznania (4 lipca). Radni wyróżnili prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego za wybitną działalność publiczną i naukową.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 29/2006