Reklama

Miłość grzesznicy

Miłość grzesznicy

10.07.2006
Czyta się kilka minut
Łukasz, choć podobnie jak inni Ewangeliści zamieszcza w Ewangelii perykopę o namaszczeniu Jezusa przez kobietę, odmiennie rozkłada akcenty teologiczne. Różnice są tak znaczące, że wyjaśnienia mówiące o literackim przepracowaniu znanej Łukaszowi wersji Marka wydają się nie wystarczać. Prawdopodobnie w tym przypadku chodzi o nieznane innym autorom źródło, z którego Łukasz czerpie historię o kolejnej kobiecie z otoczenia Jezusa.
E

Ewangeliczne relacje o namaszczeniu łączy przede wszystkim przebieg opowiadanego zdarzenia. Za każdym razem Jezus jest goszczony w domu, do którego wchodzi, lub już się w nim znajduje, i kobieta namaszcza Jezusa olejkiem. Jej zachowanie wzbudza sprzeciw zgromadzonych. Jezus bierze ją w obronę. Gdy przyjrzymy się szczegółom czterech perykop, odnajdziemy wiele różnic (por. Mk 14, 3-9; Mt 26, 6-13; Łk 7, 36-50; J 12, 1-8). Miejscem wydarzenia według Marka, Mateusza i Jana jest Betania, podczas gdy Łukasz go nie określa. Różnie określony zostaje też dom, w którym wydarzenie ma miejsce: według Marka i Mateusza jest to dom Szymona Trędowatego, według Łukasza - Szymona faryzeusza, według Jana - Marty, Marii i Łazarza. U Marka i Mateusza czytamy o namaszczeniu głowy Jezusa, u Łukasza i Jana - Jego stóp. Co więcej, różnie określa się namaszczającą kobietę. U Marka i Mateusza...

5078

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]