Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Pusty pokój dziecinny

Pusty pokój dziecinny

11.07.2006
Czyta się kilka minut
Przedłużająca się pustka troskliwie przygotowywanego pokoju dziecinnego jest tak dojmująca, że trudno to zrozumieć z perspektywy szczęśliwego rodzicielstwa, nie mówiąc o świadomie wybranym celibacie. Niespełnienie, lęk o przyszłość, zazdrość o cudzą radość, pokusa wzajemnych oskarżeń rodzą poczucie beznadziei i popychają do desperacji. W takiej sytuacji zabieg in vitro czy sztuczna inseminacja wydają się wybawieniem.
rys. M. Owczarek
K

Kościół jednoznacznie potępił sztucznie wspomaganą prokreację. Jednak jego głos jest przez małżonków masowo ignorowany. Na pewno recepcji kościelnego nauczania nie służą silne emocje i cierpienie towarzyszące zmaganiu się z niepłodnością, ale sama desperacja niespełnionych rodziców wszystkiego nie tłumaczy. Problem leży także w rzeczywistej trudności zrozumienia, na czym polega zło takich zabiegów jak in vitro. Ich celem jest poczęcie i urodzenie dziecka, a dar życia jest darem fundamentalnym, z czym zgadza się i co głosi również Kościół. Trudno sobie w ogóle wyobrazić dobro bardziej podstawowe. Czy można przypisać zło moralne obdarowywaniu istnieniem dziecka, tak bardzo wyczekiwanego, utęsknionego i kochanego jeszcze zanim się poczęło, czego świadectwem jest "droga przez mękę" podejmowana przez rodziców walczących w klinikach z niepłodnością?

Etyka...

21564

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]