Reklama

Pusty pokój dziecinny

Pusty pokój dziecinny

11.07.2006
Czyta się kilka minut
Przedłużająca się pustka troskliwie przygotowywanego pokoju dziecinnego jest tak dojmująca, że trudno to zrozumieć z perspektywy szczęśliwego rodzicielstwa, nie mówiąc o świadomie wybranym celibacie. Niespełnienie, lęk o przyszłość, zazdrość o cudzą radość, pokusa wzajemnych oskarżeń rodzą poczucie beznadziei i popychają do desperacji. W takiej sytuacji zabieg in vitro czy sztuczna inseminacja wydają się wybawieniem.
rys. M. Owczarek
K

Kościół jednoznacznie potępił sztucznie wspomaganą prokreację. Jednak jego głos jest przez małżonków masowo ignorowany. Na pewno recepcji kościelnego nauczania nie służą silne emocje i cierpienie towarzyszące zmaganiu się z niepłodnością, ale sama desperacja niespełnionych rodziców wszystkiego nie tłumaczy. Problem leży także w rzeczywistej trudności zrozumienia, na czym polega zło takich zabiegów jak in vitro. Ich celem jest poczęcie i urodzenie dziecka, a dar życia jest darem fundamentalnym, z czym zgadza się i co głosi również Kościół. Trudno sobie w ogóle wyobrazić dobro bardziej podstawowe. Czy można przypisać zło moralne obdarowywaniu istnieniem dziecka, tak bardzo wyczekiwanego, utęsknionego i kochanego jeszcze zanim się poczęło, czego świadectwem jest "droga przez mękę" podejmowana przez rodziców walczących w klinikach z niepłodnością?

Etyka...

21564

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]