Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 21/2004
Data wydania:
23.05.2004
Numer wydania:
21
Rok wydania:
2004
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Na skróty
“Prozie polskiej brakuje wielkich tematów. Ona jest czasem pisana niesłychanie zręcznie, nawet po mistrzowsku, ale to mało. Tymczasem sądzę, że gdyby w tej…
Obraz tygodnia
Sejm nie udzielił wotum zaufania rządowi Marka Belki. Nowy gabinet poparła jedynie koalicja SLD-UP i kilkunastu innych posłów (w sumie 188 głosów "za", 262 "…
Komentarze
Kremla posag dla Kijowa
Andrzej Łukowski
Nie chcemy jeździć do Brukseli wagonem III klasy - te słowa premiera Ukrainy Wiktora Janukowycza dobrze oddają frustrację ukraińskich polityków, zawiedzionych…
Łaski bez
Michał Zieliński
Rynek, na którym ceny ustala popyt i podaż bez ingerencji państwa, oznacza, że ceny różnych towarów to rosną, to maleją. Rynek oznacza jednak także, że zawsze…
Najgorsze choroby przed nami
Andrzej Kaczmarczyk
31 grudnia przestanie obowiązywać ustawa o Narodowym Funduszu Zdrowia. Jeżeli do końca roku parlament nie uchwali nowej, system ochrony zdrowia będzie…
Sprawa rządu i wątki poboczne
Krzysztof Burnetko
Scenariusz został zrealizowany: sejm odmówił poparcia Markowi Belce. Tzw. pierwszy krok został wykonany - teraz pora na następne. Ale niezależnie już od sporu…
Temat Tygodnika
Mroczny mit "katolandu"
Bp Tadeusz Pieronek
Kościół istnieje tu i teraz, nie da się go wypreparować ze społecznej tkanki. Dlatego po 1989 r. księża i biskupi borykali się z podobnymi problemami co…
Czytania
Jerozolima - skarcona oblubienica
Elżbieta Adamiak
Zmagając się z kwestią winy swego narodu, Ezechiel rozbudowuje najdłuższą alegorię Starego Testamentu - wyrocznię o Jerozolimie jako córce i oblubienicy.…
Odpowiedź na tęsknotę
Paweł Kozacki OP
Spotykam ludzi, którzy mają pretensje, że już nie czują Boga, że gdzieś zniknął, zagubił się po drodze. Kiedyś, gdy byli młodsi, więcej się modlili, częściej…
Kraj i świat
Otwarty testament
Edyta Mętel
Silny świadek wiary (Wojciech Bonowicz). Wolny, odważny, nie bał się niebezpiecznych pytań ani ryzyka błędu. I te dowcipy na kartkach, do końca - to nie teatr…
Za późno na grubą kreskę
Piotr T. Milewski z Nowego Jorku
Militarne i polityczne aspekty okupacji Iraku zeszły ostatnio na drugi plan. Żołnierze koalicji, cywile, dziennikarze oraz bojownicy sunniccy i szyiccy…
Perła, choć nie błyszcząca
Artur Klimaszewski z Kalkuty
Miliard mieszkańców, w tym 650 milionów uprawnionych do głosowania. W przypadku Indii przedrostek naj ma uzasadnienie: w tym najludniejszym kraju…
Igrzyska całą dobę
Maciej Wierzyński
Maniakalne skupianie się na polityce - a właściwie na jej powierzchni, czyli personaliach - uważam za główną słabość polskiego dziennikarstwa ostatnich 15 lat.
Czerwone maki na bramie do piekła
Tomasz Potkaj
18 maja 1944 roku, siódmego dnia bitwy, o godzinie 10.20 patrol 12. Pułku Ułanów Podolskich dowodzony przez podporucznika Kazimierza Gurbiela zatknął na…
Warsztat diabła
Andrzej Brzeziecki
,
Mateusz Flak
Chorzów, 3 maja: stu pseudokibiców Ruchu atakuje metalowymi drągami policję; 55 policjantów jest rannych, zatrzymano 200 osób. Kraków, 7 maja: kilkuset…
Wiara
W krainie ludożerców
Wychowanie do prawdziwej religijności wcale nie jest proste. Znacznie łatwiej obłożyć karami kościelnymi, zmuszać do tego, aby chodzić w niedzielę do kościoła…
Droga światła
Abp Grzegorz Ryś
Polski katolicyzm ma charakter pasyjny. Bardziej przemawia do nas tajemnica Męki niż tajemnica Zmartwychwstania. Widać to już na pierwszy rzut oka - choćby w…
Eucharystia, aborcja, polityka
Z deszczu pod rynnę - tak można określić sytuację, w której ostatnio znalazł się Kościół katolicki w USA. Po zaledwie przygaszeniu sprawy seksualnych skandali…
Dialog i "gorzkie doświadczenia"
Marek Zając
Opublikowany w miniony piątek watykański dokument - Miłość Chrystusa wobec migrantów - wzywa katolików, aby nie zamykali swych społeczności dla imigrantów,…
Kleryk, biskup, papież
Tytuł nowej książki Jana Pawła II to słowa Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym - zaproszenie do wyjścia na spotkanie cierpienia. Stanowią one dopełnienie zaproszenia…
"Wstańcie, chodźmy!"
Ks. Adam Boniecki
Papieska wizja bycia biskupem jest bardzo osobista, ale jednocześnie obiektywna, nieco jak wykład. Autor należy do pokolenia, w którym nadmierne ujawnianie…
Kultura
Sztuka zadaje pytania
Rola kangura jest bardzo męcząca, jeśli się nie mieszka w Australii. Najwyższy czas pomyśleć o kolekcji, w której polska sztuka znajdzie naturalny dla siebie…
Czy postacie literackie wrócą?
Marta Wyka
Czy postacie literackie wrócą? Jeżeli nawet, nie będą to te same postacie, których duchy wywołuje poeta (patrz: Giava, TP nr 11/04, felieton przedrukowany…
Christoph Willibald Gluck: "Orphée et Eurydice"
Tomasz Cyz
Pierwszy jest zachwyt: bogactwem brzmienia, zmiennością rytmu, energią wykonania, emocjonalnością muzyki. Drugie jest katartyczne zasmucenie, wynikające z…
"Les Chemins d'Amour"
Daniel Cichy
Olga Pasiecznik i Ewa Pobłocka dokonały rzeczy niesłychanej. Nieczęsto się bowiem zdarza, że słuchając płyty zostajemy przeniesieni w inną przestrzeń. W niej…
Diana Krall: "The Girl in the Other Room"
Janusz Drzewucki
Jedna z najlepszych wokalistek współczesnego jazzu - znam takich, co dają sobie rękę uciąć, że wręcz najlepsza i na dodatek najpiękniejsza - wyszła za mąż za…
Portret minionego wieku
Tej książce poświęcimy wkrótce więcej miejsca, chciałem ją jednak przynajmniej zapowiedzieć, bo stanowi wydarzenie wielkiej miary. Sándor Márai (1900-1989),…
Mísia: "Canto. Musica de Carlos Paredes"
Michał Okoński
Tęsknisz? Jak długo? Jedenaście lat, rok, dzień? Posłuchaj. Najpierw odezwie się wiolonczela albo cały kwintet smyczkowy, potem dwunastostrunowa gitara…
Herbert, oczywiście
Najpierw z zaskoczeniem przyglądamy się obwolucie: tak, to Jan Lebenstein! Dziełem zmarłego przed kilku laty malarza są też wyklejki: jedna podejmuje wątek…
Eric Burdon: "My Secret Life"
Krzysztof Burnetko
My Secret Life to jedno wielkie wspomnienie: hołd dla własnej młodości, zapamiętanych miejsc, poznanych kobiet i wielbionych idoli. Wśród tych ostatnich są…
Od morza do morza
Zbigniew Majchrowski
Wzruszył mnie felieton Marka Bieńczyka Lasy sosnowe, piaskowe pola o polskim uwewnętrznieniu granicy (TP nr 19). Wzruszył, gdyż odnalazłem w nim podobieństwo…
The Andrzej Trzaskowski Sextet: "Seant"
Bogdan Chmura
Zapowiedź wznowienia albumów wydanych niegdyś w serii Polish Jazz musi ucieszyć każdego, kto choć trochę czuje się fanem polskiego jazzu. Pod tym szyldem,…
Rano w dzień wejścia do Unii
Rano w dzień wejścia do Unii z kranu szła czarna woda.
Janusz Radek: "Królowa nocy"
Kalina Stempinska
Janusz Radek - rocznik 1968, absolwent historii UJ, laureat 24. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, bez wykształcenia muzycznego. Mówią o nim, że…
Felietony
Ta miara rzeczy...
Józefa Hennelowa
Parę dni po krakowskiej awanturze dokoła marszu tolerancji bardzo znany i popularny polityk zapytany został w radiowej dyskusji, czy jest homofobem. Było to…
Dzikie pola
Michał Komar
Z gazet i telewizji dowiaduję się, że tragedii była winna policja; wskutek omyłkowego użycia ostrej amunicji życie straciły dwie osoby. Opinia publiczna jest…
Jak zostałem wyzwany na pojedynek
Czesław Miłosz
Działo się to dawno. Po Warszawie okupacyjnej rozeszła się wieść, że Kasa Komunalna miasta Warszawy udziela pożyczek i że kluczową instytucją, od której opinii…
Poza społecznością
Andrzej Dobosz
Władza i społeczeństwo w PRL- tom studiów ofiarowanych prof. Andrzejowi Paczkowskiemu przez czniów i współpracowników z okazji jego 65. urodzin - jest książką…
Westchnienie ulgi, miasto, omen
Ewa Szumańska
Odradzający się z trudem kraj znów na krawędzi wojny domowej, watażka - dyktator grozi, wysadza mosty, potem się wycofuje, ucieka do protektorów, radość na…
W piłce nożnej tak samo
Marcin Król
Ponieważ nie wszystkich ciekawi piłka nożna, więc informuję, że świetny napastnik klubu Groclin (jeszcze niedawno zaskakująco dobrego zespołu) Grzegorz Rasiak…
Przegląd prasy
Rachunki Leppera
Samoobrona i jej szef Andrzej Lepper w wystąpieniach publicznych operują fałszywymi danymi, ale nikt - ani dziennikarze, ani politycy - nie potrafi powiedzieć…
Tygodnik Czytelników
Nie jestem jedyny
W felietonie literackim “Rembek" (“TP" nr 18/04) Czesław Miłosz poszukuje powodów, dla których proza Stanisława Rembeka “nie istnieje w świadomości…
Pomoc dla Kasi
Kasia ma 3 lata. Rozpoznano u niej opóźnienie psychoruchowe z zachowaniami autystycznymi oraz podejrzenie zespołu Retta. Od razu po postawieniu diagnozy…