Reklama

Ładowanie...

Janusz Radek: "Królowa nocy"

23.05.2004
Czyta się kilka minut
Janusz Radek - rocznik 1968, absolwent historii UJ, laureat 24. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, bez wykształcenia muzycznego. Mówią o nim, że śpiewał już wszystko, może z wyjątkiem disco polo. Jego głos pobrzmiewał już na niejednej płycie (m.in. Stanisława Soyki, Roberta Kasprzyckiego, Ryszarda Rynkowskiego), ale to pierwsza, którą sygnuje swoim nazwiskiem.

“Królowa nocy" to spektakl rozpisany przez reżysera (Łukasz Czuj) na skrzypce (Halina Jarczyk), akordeon (Jacek Hołubowski), kontrabas (Grzegorz Piętak) i głos - a właściwie dwa głosy, bo historia bohatera, w którego wciela się Janusz Radek, jest dodatkowo dookreślana przez konferansjera (Tomasz Wysocki). Sandor Vessanyi, o którym mowa, to... “koneser sztuki estradowej", zagubiony w lawinie słów mim, dobry człowiek, co to “mógłby być mordercą", czuły na wdzięki kobiet mężczyzna, nie-mężczyzna...

Jedno jest pewne, Vessanyi to ktoś o bardzo złożonej osobowości i, aby o niej opowiedzieć, reżyser sięga do drastycznie różnego repertuaru. Obok “Mechanicznej lalki" Violetty Villas mamy “Nowy świat" Björk, “Tandetny show" z repertuaru The Tiger Lillies i “Pocztówkę z Avignon" Romualda Lipki, “Boskie Buenos" Maanamu i autorski utwór Radka do słów Haliny Poświatowskiej...

2281

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]