Ładowanie...
Rachunki Leppera
W programie “Samoobrony" podano, że “recesja z lat 1990-91 spowodowała spadek dochodu narodowego o ok. 40 mld USD". Ma to dowodzić, jak fatalna była polityka w pierwszym okresie reform. Tyle że to nieprawda: w 1990 r. PKB liczony w cenach bieżących i przeliczony na dolary po ówczesnym kursie waluty amerykańskiej do złotego spadł o 8,4 mld dol., a w 1991 r. - o dalsze 3,6 mld dol. W sumie w okresie tym PKB obniżył się nie o 40, lecz o 12 mld dol. - a rachunek spadku dochodu narodowego byłby prawie taki sam. Był to spadek spory, ale o wiele mniejszy niż w innych krajach postkomunistycznych. Wszystkie z nich przeżyły wtedy kryzys, lecz w Polsce był on najłagodniejszy i najkrótszy: skończył się w 1991 r., podczas gdy w Czechach, na Słowacji i Węgrzech trwał dwa lata dłużej, w republikach bałtyckich - do roku 1994, w Rosji - do 1996, na Ukrainie - do 1998. Jeśli uznać, że fala...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]