Reklama

Ładowanie...

Rachunki Leppera

23.05.2004
Czyta się kilka minut
Samoobrona i jej szef Andrzej Lepper w wystąpieniach publicznych operują fałszywymi danymi, ale nikt - ani dziennikarze, ani politycy - nie potrafi powiedzieć: sprawdzam i od ręki zweryfikować tez wygłaszanych przez populistów. Kłamstwa - często niebotyczne i niedorzeczne - sieją zamęt w świadomości Polaków - pisze w GAZECIE ŚWIĄTECZNEJ (8-9.05) ekonomista Waldemar Kuczyński. I podaje kilka najbardziej drastycznych przykładów.
W

W programie “Samoobrony" podano, że “recesja z lat 1990-91 spowodowała spadek dochodu narodowego o ok. 40 mld USD". Ma to dowodzić, jak fatalna była polityka w pierwszym okresie reform. Tyle że to nieprawda: w 1990 r. PKB liczony w cenach bieżących i przeliczony na dolary po ówczesnym kursie waluty amerykańskiej do złotego spadł o 8,4 mld dol., a w 1991 r. - o dalsze 3,6 mld dol. W sumie w okresie tym PKB obniżył się nie o 40, lecz o 12 mld dol. - a rachunek spadku dochodu narodowego byłby prawie taki sam. Był to spadek spory, ale o wiele mniejszy niż w innych krajach postkomunistycznych. Wszystkie z nich przeżyły wtedy kryzys, lecz w Polsce był on najłagodniejszy i najkrótszy: skończył się w 1991 r., podczas gdy w Czechach, na Słowacji i Węgrzech trwał dwa lata dłużej, w republikach bałtyckich - do roku 1994, w Rosji - do 1996, na Ukrainie - do 1998. Jeśli uznać, że fala...

5355

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]