Reklama

Ładowanie...

Perła, choć nie błyszcząca

23.05.2004
Czyta się kilka minut
Miliard mieszkańców, w tym 650 milionów uprawnionych do głosowania. W przypadku Indii przedrostek naj ma uzasadnienie: w tym najludniejszym kraju demokratycznym świata i drugim (po Chinach) państwie z największą liczbą mieszkańców zakończyły się właśnie największe na świecie wybory parlamentarne, trwające najdłużej, bo aż kilka tygodni kwietnia i maja.
Z

Ze względu na ogrom organizacyjno-logistyczny, wybory do parlamentu (Lok Sabha liczy 545 posłów; w porównaniu z Sejmem ta reprezentacja miliardowego kraju nie jest więc zbyt liczna) podzielono na kilka jednodniowych tur. Zmobilizowano wielkie siły policyjne, na potrzeby komisji wyborczych rekwirowano prywatne samochody. Mimo to podczas tych kilku tygodni w zamieszkach o podłożu politycznym zginęło prawie 50 osób, a dziesiątki zostały ranne.

Powrót rodu Gandhich

W chwili uzyskania przez Indie niepodległości, 15 sierpnia 1947 r., na bramie Lahore w tzw. czerwonym forcie w Delhi zawisła indyjska flaga. Tego dnia, po kilku wiekach brytyjskiego kolonializmu i kilku dekadach pokojowej walki Mahatmy Gandhiego, narodziła się największa demokracja świata. Dziś, po 57 latach, trudno jednak stwierdzić, czy na pewno słowo “demokracja"...

10387

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]