Reklama

Ładowanie...

Droga światła

23.05.2004
Czyta się kilka minut
Polski katolicyzm ma charakter pasyjny. Bardziej przemawia do nas tajemnica Męki niż tajemnica Zmartwychwstania. Widać to już na pierwszy rzut oka - choćby w życiu Kościoła. W Wielkim Poście życie to rozkwita, m.in. dzięki Drodze Krzyżowej (powtarzanej potem przez cały rok) i Gorzkim Żalom (odprawianym w niedziele, które są przecież świętami Zmartwychwstania!), by na powrót oklapnąć po Wielkanocy. Aż do maja - miesiąca Pierwszych Komunii i codziennych nabożeństw maryjnych.
P

Pora chyba przestawić akcenty. Bo to przecież Zmartwychwstanie jest centralną tajemnicą naszej wiary. “Kontemplacja oblicza Chrystusa nie może zatrzymać się na wizerunku Ukrzyżowanego. Chrystus jest Zmartwychwstałym!" (Jan Paweł II, “Novo millennio ineunte"). Pomocą może tu się okazać Droga Światła (Via Lucis), nabożeństwo paschalne wzorowane na Drodze Krzyżowej (Via Crucis) - rozważanie kilkunastu (najczęściej czternastu) ,,stacji", spotkań ze Zmartwychwstałym Panem.

Droga Światła to nabożeństwo młode, ale mówią już o nim dokumenty Kościoła, np. opublikowane przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ,,Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii" (2002). Czytamy tam m.in.: ,,Przez metaforę drogi Via Lucis prowadzi nas od ukazania rzeczywistości cierpienia, które w planach Bożych nie jest czymś ostatecznym, do nadziei osiągnięcia prawdziwego...

47270

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]