Reklama

Ładowanie...

Najgorsze choroby przed nami

23.05.2004
Czyta się kilka minut
31 grudnia przestanie obowiązywać ustawa o Narodowym Funduszu Zdrowia. Jeżeli do końca roku parlament nie uchwali nowej, system ochrony zdrowia będzie funkcjonował bez podstawy prawnej. W ostatnim dniu urzędowania, odchodzący rząd przyjął projekt stosownej ustawy. Trzy dni później nowy minister zapowiedział wprowadzenie do niej zmian. Nic dziwnego. Konsultacji społecznych prawie nie było, a te, które się odbyły, wykazały, że projekt nie ma poparcia i prawdopodobnie powiela błędy wytknięte jego poprzednikowi przez Trybunał Konstytucyjny.
P

Projekt nowego rządu - biorąc pod uwagę, że nie ma zgody nawet, co do jego podstawowych założeń - też nie zdobędzie akceptacji. Jedni chcą finansowania ochrony zdrowia z budżetu, inni z ubezpieczenia. Ta sama rozbieżność dotyczy współpłacenia przez pacjentów za usługi medyczne itd., itp. Jesteśmy ciągle w punkcie wyjścia. Jednocześnie 26 wojewódzkich i powiatowych szpitali wypowiedziało kontrakty NFZ. Związek Powiatów Polskich wzywa do zerwania kontraktów także inne szpitale. Porozumienie z lekarzami rodzinnymi realizowane jest z naruszeniem prawa, bo przez pięć miesięcy minister finansów nie podpisał zmiany w planie NFZ. Ustawa o restrukturyzacji służby zdrowia nie została przyjęta przed wejściem do UE i planowane oddłużenie stoi pod znakiem zapytania. Posłowie, w tym ci, którzy nie przewidzieli w budżecie pieniędzy na realizację słynnej podwyżki płac pielęgniarek o 203 zł...

1284

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]