Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Podczas niedzielnej liturgii Jan Paweł II kanonizował sześcioro błogosławionych. Nowymi świętymi zostali: włoski kapłan Alojzy Orione (1872-1940) - założyciel kilku męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz świeckiej rodziny oriońskiej; włoski kapłan Hanibal Maria Di Francia (1851-1927) - opiekun ubogich i potrzebujących, założyciel rogacjonistów; hiszpański kapłan Józef Manyanet y Vives (1833--1901) - założyciel kilku zgromadzeń zakonnych, szerzących cześć do Najświętszej Rodziny z Nazaretu; włoska zakonnica Paula Elżbieta Cerioli (1816-65) - założycielka Instytutu Córek św. Rodziny, która po śmierci męża i czworga dzieci poświęciła się opiece nad ubogimi i potrzebującymi rodzinami; libański mnich Nimatullah Kassab al-Hardini (1808-58) - czciciel Najświętszego Sakramentu oraz włoska lekarka Joanna Beretta Molla (1922-62), która zmarła tydzień po urodzeniu czwartego dziecka, gdyż odmówiła - ze względu na życie dziecka - leczenia rozpoznanego podczas ciąży raka macicy.
  • Zachód jest zagrożony, gdyż “nie kocha samego siebie, gardzi własną przeszłością, a przyszłość widzi bez Boga" - powiedział kard. Joseph Ratzinger w referacie na temat duchowych korzeni Europy, wygłoszonym 14 maja w senacie Republiki Włoskiej. Trudno odpowiedzieć na pytanie, czy “tożsamość europejska ma przed sobą przyszłość" - zauważył prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Wszystko zależeć będzie od tego, czy zachowane zostaną “nośne wartości moralne", takie jak “godność i prawa człowieka, które mają najwyższą wartość, a którym zagraża dzisiaj postęp w technikach genetycznych i medycznych". Innym elementem obrony tożsamości europejskiej jest ochrona małżeństwa i rodziny, którym zagrażają rozwody, wolne związki i związki homoseksualne. Kardynał porównał nasz kontynent do Cesarstwa Rzymskiego w schyłkowej fazie i wyraził ubolewanie, że z punktu widzenia innych kręgów kulturowych (np. islamu) Europa jest postrzegana jako cywilizacja obumierająca od wewnątrz.
  • Kościół katolicki ma nadzieję, że proces rozszerzania UE “kontynuowany będzie aż do osiągnięcia geograficznych granic kontynentu i objęcia nim wszystkich narodów" - powiedział Jan Paweł II do członków Rady Sekretariatu Generalnego II Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Europy (15 maja). Po raz pierwszy przewodniczył mu nowy sekretarz Synodu, dotychczasowy nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Nikola Eterović.
  • Jan Paweł II przyjmie 4 czerwca na audiencji w Watykanie prezydenta USA George’a Busha. Aby mogło dojść do spotkania z Papieżem, który 5 czerwca udaje się z dwudniową pielgrzymką do Szwajcarii, prezydent przyjeżdża do Włoch o dzień wcześniej niż planowano. Tematem rozmów będzie sytuacja w Iraku i Ziemi Świętej.

Kościół w świecie...

  • Biskupi katoliccy w Indiach, podobnie jak zwierzchnicy innych Kościołów w tym kraju, z zadowoleniem przyjęli wiadomość, że w wyborach zwyciężył opozycyjny Indyjski Kongres Narodowy (CBCI), a władzę utraciła Indyjska Partia Ludowa (BJP). Ks. Donald De Souza, rzecznik Episkopatu Indii, stwierdził, że “elektorat opowiedział się za świecką demokratyczną władzą, a przeciw rządowi sekciarskiemu". Za rządów BJP hinduscy fundamentaliści i nacjonaliści przemocą próbowali wyprzeć z Indii chrześcijan i muzułmanów. Na czele Kongresu stoi Sonia Gandhi - Włoszka wychowana w rodzinie katolickiej, żona zamordowanego w 1991 r. premiera Rajiva Gandhiego.
  • Władze Grecji zaakceptowały - dokonany przez Grecką Cerkiew Prawosławną - wybór trzech biskupów na stolice, które jurysdykcyjnie podlegają Patriarchatowi Ekumenicznemu Konstantynopola (10 maja). Wybór ten, niezgodny z prawem kanonicznym prawosławia, sprawił, że Konstantynopol zerwał komunię z Christodoulosem, arcybiskupem Aten (zobacz tekst Józefa Majewskiego w poprzednim numerze “TP"). Według najnowszych badań 62 proc. Greków uważa, że Konstantynopol “popełnił błąd", karząc Christodoulosa, a 20 proc. - że postąpił właściwie.
  • Usuwaniu krzyży z sal wykładowych sprzeciwił się imam Yahya Hendi, kapelan islamski na Georgetown University w Waszyngtonie - pierwszej na świecie katolickiej uczelni, która zatrudnia muzułmańskiego duszpasterza akademickiego w pełnym wymiarze godzin. “Jestem przekonany - powiedział imam - że krzyż jest ważnym religijnym symbolem dla wszystkich ludzi. Jestem gotów podjąć walkę, aby krzyże pozostały na miejscu".

... i w Polsce

  • Prezydium Konferencji Episkopatu kolejny raz zaapelowało o umieszczenie odwołania do chrześcijańskiego dziedzictwa w przyszłym Traktacie Konstytucyjnym UE - czytamy w oświadczeniu, opublikowanym 12 maja. Biskupi uważają, że taki zapis odpowiada “pragnieniom milionów chrześcijan członków UE" oraz byłby “zgodny z prawdą historyczną". Jednocześnie Episkopat za niewystarczającą uważa zaproponowaną przez polskie władze deklarację - autorstwa Stefana Wilkanowicza, Tadeusza Mazowieckiego i Jana Kułakowskiego (zobacz rozmowę ze Stefanem Wilkanowiczem w poprzednim numerze “TP"), która miałaby towarzyszyć Traktatowi, ponieważ pozbawiona jest mocy prawnej. Na konferencji prasowej sekretarz generalny Episkopatu, biskup Piotr Libera podkreślił, że Stolica Apostolska nie sprzeciwia się uwzględnieniu w preambule także judaizmu i islamu.
  • Milion złotych wpłynęło na konto Caritas Polska w ramach odliczeń podatkowych - poinformował dyrektor organizacji, ks. Wojciech Łazewski. Po raz pierwszy Polacy mogli przekazać 1 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ks. Łazewski zapewnił, że pieniądze trafią do Caritas w diecezjach, z których pochodzą darczyńcy.
  • Caritas Polska otrzyma fundusze unijne na pomoc dla Rwandy i Kongo - organizacja uzyskała specjalny status w agendzie Komisji Europejskiej, European Comission Humanitarian Aid Office (ECHO), finansującej projekty organizacji pozarządowych. Podobny status uzyskały także Polska Akcja Humanitarna oraz Caritas Czech.
  • W Bagandou (Republika Środkowoafrykańska) otwarto szpital wybudowany z dotacji Diecezjalnego Dzieła Misyjnego w Tarnowie oraz funduszy zebranych w 2000 r. przez kolędników misyjnych diecezji tarnowskiej. Koszt budowy wyniósł 100 tys. euro. Szpital powstał z myślą o dzieciach Pigmejów z terenów, gdzie pracują tarnowscy misjonarze.
  • Prawie co drugi polski maturzysta pielgrzymował na Jasną Górę w roku szkolnym 2003/2004. Spośród ok. 500 tys. przystępujących do egzaminu dojrzałości, między wrześniem a majem do częstochowskiego sanktuarium przyjechało 215 tys.
  • Urnę z prochami Witolda Gombrowicza umieszczono w grobie jego matki Marceli Antoniny na Starym Cmentarzu w Kielcach (11 maja). Uroczystość rozpoczęła się Mszą w kościele Trójcy Świętej, pod przewodnictwem rektora kieleckiego seminarium, ks. Kazimierza Gurdy. Życiorys pisarza przypomniał w kazaniu ks. prof. Mieczysław Rusiecki. Przyznał, że Gombrowicz stracił wiarę, ale przez całe życie “iskrzyło u niego w tej sferze". “Jeżeli wnikamy w to, co u Gombrowicza najgłębsze, to dotykamy spraw uniwersalnych, takich jak dramat ludzkiej formy, własność formy, zmaganie się ze sposobem bycia, czucia, myślenia, mówienia, działania z kulturą, z ideami, z hasłami i z wiarą" - mówił ks. Rusiecki.
  • Mel Gibson i o. Tadeusz Rydzyk zostali pierwszymi laureatami nagrody im. Juliana Kulentego “Multimedia w służbie Ewangelii", przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe. Gibson otrzymał nagrodę “za wykorzystanie najnowszych środków wyrazu, jakimi dysponuje współczesna kinematografia, w celu zmobilizowania ludzi początku XXI wieku do odczytania na nowo znaczenia ofiary Jezusa Chrystusa", natomiast o. Rydzyk “za wybitny wkład w dzieło ewangelizacji poprzez wykorzystanie nowoczesnych i różnorodnych środków komunikacji społecznej: radia, telewizji, prasy, internetu oraz za powołanie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 21/2004